banner1322
x

610 km fazla uçarak gelen tasarruf

Türkiye'nin bayrak taşıyıcı uçağı THY'nin 21 Ekim tarihli, Panama- İstanbul uçuşu tarihe geçti. TK 800 seferini icra eden THY uçağı, jet rüzgarlarını arkasına alarak, 610 km fazla uçmasına karşın, daha az yakıtla ve planlanan sürede inişini gerçekleştirdi.

610 km fazla uçarak gelen tasarruf
Endüstrideara

Bayrak taşıyıcı Türk Hava Yolları’nın, önceki gün Panama-İstanbul uçağı, Atlantik okyanusu üzerinde batıdan doğuya esen jet rüzgarlarını arkasına alarak, 610 km daha uzun bir rotada uçmasına karşın, uçuş maliyetinde önemli bir tasarruf sağlarken, planlanan süreden 15 dakika bir fark ile İstanbul'a ulaştı.

Türk Hava Yolları'nın (THY), 21 Ekim tarihinde düzenlediği TK 800 seferini icra eden Panama-İstanbul uçağı, Atlantik okyanusu üzerinde batıdan doğuya esen jet rüzgarlarını arkasına alarak daha uzun mesafe bir rotada uçmasına rağmen hem uçuş maliyetinde önemli bir tasarruf sağlandı hem de planlanan süreden yalnızca 15 dakika bir fark ile İstanbul'a ulaştı.


THY Basın Müşavirliği, farklı coğrafyalara sahip 122 ülkeye uçuş gerçekleştiren ve dünyanın en çok ülkesine uçan havayolu olan THY, uçuş planlamalarındaki profesyonelliği ile farklı ve başarılı bir uçuş gerçekleştirdiğini açıkladı.

Normal koşullarda ortalama 10 bin 140 kilometrelik (6300 mil) bir rotayı takip eden Panama-İstanbul uçağı için 21 Ekim günü okyanus üzerindeki rüzgar hesaba katılarak yaklaşık 10 bin 750 kilometrelik (6683 Mil) bir rota planlandı. Yaklaşık 610 kilometre daha fazla yol kat eden uçak rüzgarın etkisiyle tasarruf yaparak inişini gerçekleştirdi.

Güncelleme Tarihi: 23 Ekim 2018, 18:16
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını