banner1339
x

2023'ÜN İHRACAT HEDEFİNİ 2022'DE YAKALAMAK İÇİN YOLA ÇIKILDI

TİM Başkanı İsmail Gülle, ihracatın, Orta Vadeli Program'da (OVP) açıklanan 211 milyar dolarlık hedefin çok üzerinde, hatta 2022 senesi hedefine yakın bir seviyede yılı tamamlamış olacağını söyleyerek, "İhracatta çıtayı her gün daha da yukarı taşıyarak, 2022 yılında da OVP’deki 2023 hedefi olan 242 milyar dolara erişmek." şeklinde konuştu.

2023'ÜN İHRACAT HEDEFİNİ 2022'DE YAKALAMAK İÇİN YOLA ÇIKILDI
Robot Zirvesi

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı olan İsmail Gülle 2021 senesi değerlendirmesi ve 2022senesi için hedef ve beklentileriyle ilgili olarak yapmış olduğu açıklamada, 2020 senesinde salgına karşın gerçekleştirdikleri başarılı ihracat performansından sonra 2021 senesine ihracat ailesi olarak büyük hedeflerle başladıklarını söyledi.

Bu süreçte elde ettikleri, özellikle küresel tedarik zincirindeki dönüşümden kaynaklı kazanımları korumayı başararak ihracatı bir üst lige çıkardıklarını belirten Gülle, şöyle devam etti:

"İhracatçılarımız salgının en zor dönemlerinde dahi üretimi aksatmayarak tüm dünyanın güvenini kazandı. Yılın ilk çeyreğinde 50 milyar dolar, ikinci çeyreğinde 55 milyar dolar, üçüncü çeyreğinde 56 milyar dolar ihracat gerçekleştirdik. İhracatımızdaki başarılı performans, büyüme verilerine de yansıdı. Net ihracatın büyümeye katkısı birinci çeyrekte 1,2 puan, ikinci çeyrekte 6,9 puan, üçüncü çeyrekte ise 6,8 puan oldu. Yılın 9 ayında net ihracatın büyümeye katkısı 5,1 puan, ihracatın büyümeye katkısı 5,5 puan oldu. Yani yılın ilk 9 ayında gerçekleşen yüzde 11,7’lik büyümenin neredeyse yarısı (yüzde 47’si) ihracattan geldi. Önümüzdeki dönemde de bu katkının devam edeceğini öngörüyoruz."

Gülle, sene başında 184 milyar dolar olarak belirlenen senelik ihracat hedefinin, ihracatçıların sergilediği üstün performans sayesinde 211 milyar dolar olarak revize edildiğnie dikkat çekerek, "Şoklara dayanıklı ve seri reflekslere sahip ihracatçılarımız, attıkları yerinde adımlarla yaşanan her krizden güçlenerek çıkmayı başardılar. Bu güçle birlikte, ticaret diplomasisinin saha neferleri ihracatçılar olarak her iki hedefi de aşmayı başardık. Kasım ayı sonunda yıllıklandırılmış ihracatta 221 milyar dolara ulaştık. Son 12 ayın 11’inde aylık ihracat rekorları kırdık." Dedi.

229 BÖLGEYE İHRACAT

TİM Başkanı olan Gülle, ocak-kasım döneminde, 229 ülke ve bölgeye ihracat gerçekleştirdiklerini ve 188 ülkeye ihracatı artırdıklarını söyleyerek, bunların 109’una ihracatta tarihin en yüksek seviyelerine ulaştıklarının altını çizdi.

47 ülkeye 1 milyar dolardan fazla ihracat gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Gülle, ocak-kasım döneminde, en büyük pazar olan Avrupa Birliği’ne ihracatı yüzde 34 artırdıklarını, Afrika Kıtasına ihracatta yüzde 39, Kuzey Amerika Kıtasına ihracatta yüzde 47, Orta ve Güney Amerika’ya ihracatta ise yüzde 84 artışa imza attıklarını belirtti.

Gülle, sektörlerin de benzer şekilde her ay ihracatlarını bir adım öteye taşıdığına, her ay rekorlarını tazeleyerek yılı başarıyla tamamladığına dikkat çekerek, sözlerini şöyle devam ettridi:

"23 sektörümüzün ihracatı 1 milyar doları aştı, 20 sektörümüz ihracat rekoru kırdı. En fazla ihracat gerçekleştiren sektörlerimiz otomotiv, kimyevi maddeler ve çelik sektörleri oldu. Küresel ölçekte yaşanan çip krizine rağmen otomotiv ve elektrik-elektronik sektörlerimizin ihracatını artırmayı başarması ihracatımızın ve sanayimizin gücünü göstermesi adına gerçekten önemli. Artık yılın son günlerini yaşadığımız bu dönemde açıkça görüyoruz ki başta Saygıdeğer Cumhurbaşkanımızın ihracata ve ihracatçıya destekleri, Ticaret Bakanlığımızın ve Hükümetimizin özverili çalışmaları ve ihracatçılarımızın üstün gayretleriyle ihracatımız, OVP’de açıklanan 211 milyar dolarlık hedefin çok üzerinde, hatta 2022 yılı hedefine yakın bir seviyede yılı tamamlamış olacak. Şimdi hedefimiz, bu başarılı performansın üzerine ekleyerek, ihracatta çıtayı her gün daha da yukarı taşıyarak, 2022 yılında da OVP’deki 2023 hedefi olan 242 milyar dolara erişmek."

TİM Başkanı Gülle, "İhracatla Yükselen Türkiye" için gecesini gündüzüne katarak çalışan ihracatçılarda bu gücün, bu potansiyelin mevcut olduğunu söyledi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 24 Aralık 2021, 17:35
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını