1915 Çanakkale Köprüsü yapımı iş programına uygun şekilde sürüyor

AK Parti Grup Başkanvekili olan Bülent Turan, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün inşa çalışmalarının iş programına uygun şekilde sürdüğünü belirtti.

1915 Çanakkale Köprüsü yapımı iş programına uygun şekilde sürüyor
EndüstrideAra - Haber Detay

ÇANAKKALE (AA) - AK Parti Grup Başkanvekili olan Bülent Turan, 1915 Çanakkale Köprüsü'nün inşa çalışmalarının iş programına uygun şekilde sürdüğünü belirtti.

Turan'ın basın ofisi tarafından konuyla ilgili olarak yapılan yazılı açıklamaya göre, Turan köprü inşaatından incelemeler gerçekleştirdi ve yetkililerden bilgi edindi.

Açıklamada görüşlerine başvurulan Turan, köprünün Çanakkale'nin ihracatını büyütecek vizyon bir proje olduğunu ve bittiğinde ise dünyanın iki ayak açıklığı en uzun köprüsü ünvanına sahip olacağını söyledi.

Çalışmaların tüm hızıyla devam ettiğini belirten Turan, şöyle devam etti:

"Köprümüzün yapımı, planlanan iş programına uygun olarak devam etmektedir. 1915 Çanakkale Köprüsü dahil mevcut proje 88 kilometre otoyol ve 13 kilometre bağlantı yolu olmak üzere toplam 101 kilometre uzunluğunda. Kasım 2019 sonu itibarıyla, 32 kule blokundan oluşacak asma köprünün ilk 7 kule blok montajı tamamlandı. Ayrıca Asya ve Avrupa yaklaşım viyadüğü ayak temelleri de bitti. Haziran 2020 itibarıyla tabiri caizse köprünün iskeleti görünür olacak. Daha sonrasında çalışmalar ivedi bir şekilde devam ederek, planlandığı üzere cumhuriyetimizin 100. yılında işletmeye alınması bekleniyor. İstanbul'u Çanakkale'ye ve sonrasında Kuzey Ege'ye bağlayacak bir proje. Köprü Türkiye ekonomisinin en gelişmiş bölgesi olan ve nüfusun önemli bir bölümünün yaşadığı Marmara ve Ege Bölgelerindeki limanlar, demiryolu ve hava ulaşım sistemlerinin karayolu ulaşım projeleri ile entegrasyonunu sağlayacak."

Köprü ile birlikte yeni sanayi planına da gereksinim duyulacağını dile getirenTuran, Çanakkale'nin ihracatının, vizyon proje 1915 Çanakkale Köprüsü bittiğinde daha da artacağının altını çizdi

Güncelleme Tarihi: 09 Aralık 2019, 17:59
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler