1915 Çanakkale Köprüsü'de önemli aşama...

Bittiğinde "dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü" unvanına sahip olacak olan, renkleri, figürleri ve diğer özellikleriyle "simgelerin köprüsü"  olarak nitelendirilen 1915 Çanakkale Köprüsü'nde kule kesonları batırma çalışmaları devam ediyor.

1915 Çanakkale Köprüsü'de önemli aşama...
Endüstrideara

ÇANAKKALE (AA) - Bittiğinde "dünyanın en büyük orta açıklıklı asma köprüsü" unvanına sahip olacak olan, renkleri, figürleri ve diğer özellikleriyle "simgelerin köprüsü"  olarak nitelendirilen 1915 Çanakkale Köprüsü'nde kule kesonları batırma çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.

Gelibolu ilçesi Sütlüce ile Lapseki ilçesi Şekerkaya mevkileri arasında inşası devam eden 1915 Çanakkale Köprüsü'nün ıslak havuzdaki kule kesonlarında, çelik şaft montajı çalışmalarının sona ermesiyle birlikte römorkörlerle çekilerek batırılacağı noktaya ulaştırılan keson, deniz dibindeki bağlantı noktasına doğru inmeye sürdürdü.

Bölgedeki çalışma sebebiyle Çanakkale Boğazı anlık olarak transit gemi geçişlerine kapatıldı.

Köprünün Avrupa yakasında deniz içindeki ayağının yer aldığı noktada duracak olan keson, iki gün boyunca süren çalışmanın akabinde suya batırıldı.

Asya yakasındaki kule kesonun ise çelik şaft montajının tamamlanmasıyla birlikte 21 Mayıs'ta Lapseki ilçesindeki Şekerkaya mevkisine getirilerek batırılması hedefleniyor.

Her iki yakadaki kesonun batırma işleminin sonrasında ise kule montajlarına başlanacağı açıklandı.

Güncelleme Tarihi: 09 Mayıs 2019, 16:54
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını