banner1322
x

10 BİNDEN FAZLA AR-GE PROJESİ YOLDA

Mehmet Fatih Kacır, 2023'te milli gelirde imalat sanayisinin payını yüzde 21'e, ihracat düzeyini de 160 milyar dolardan 210 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, "Bu iki ana hedefe ulaşmanın yolu; sanayide yüksek ve orta yüksek teknolojili ürünlerin payını artırmaktan geçiyor." şeklinde konuştu.

10 BİNDEN FAZLA AR-GE PROJESİ YOLDA
Endüstrideara

KOCAELİ (AA) - Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı  olan Mehmet Fatih Kacır, 2023'te milli gelirde imalat sanayisinin payını yüzde 21'e, ihracat düzeyini de 160 milyar dolardan 210 milyar dolara çıkarmayı hedeflediklerini belirterek, "Bu iki ana hedefe ulaşmanın yolu; sanayide yüksek ve orta yüksek teknolojili ürünlerin payını artırmaktan geçiyor." şeklinde konuştu.

Kocaeli Sanayi Odası'nın Eylül ayı meclis toplantısı, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri uyarınca video konferans yöntemiyle gerçelştirildi.

Toplantıda konuşma yapan Kacır, Türkiye'nin genç ve dinamik nüfusunu, Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğunda en önemli avantaj olarak gördüklerini belirtti.

Son 16 senede Türkiye'nin ortalama yıllık büyüme hızının yüzde 5,4 seviyesinde gerçekleştiğini dile getiren Kacır, Avrupa'nın gelişmekte olan ülkeleri Türkiye'den 1-2 puan daha az bir hızla büyürken gelişmiş ülkelerin büyüme hızlarının yüzde 1-1,5 seviyesinde gerçekleştiğini belirtti.

Kacır, teknoloji ekosistemi açısından baktıklarında bugün Türkiye'de büyük bir altyapıyı hep birlikte inşa ettiklerini gördüklerini dile vurgulayarak, "80'nin üzerinde teknoparkımızda 6 bine yakın şirketimiz Ar-Ge odaklı faaliyetlerini sürdürüyor. Bu şirketlerimiz bugüne kadar 36 binden fazla Ar-Ge projesini tamamladı. 10 binden fazla Ar-Ge projesi halihazırda devam ediyor." şeklinde konuştu.

Kacır, Türkiye genelinde Ar-Ge ve tasarım merkezlerinin sayısının 1600'ün üzerine çıktığını hatırlatarak, "Bugün Türkiye'de 200'den fazla üniversitemiz, 50'den fazla girişim hızlandırma programımız ve yüksek teknoloji ihracatımızın düzeyi de 5 milyar doların üzerinde yükselmiş durumda." dedi.

Bakan Yardımcısı Kacır, Türkiye'nin yatırım ve harcamalarınadan bahsederek, şöyle devam etti:

"2006'da milli gelirimizden Ar-Ge'ye ayırdığımız pay binde 5 seviyesindeyken 2018'de bunu yüzde 1'in üzerine çıkarmayı başardık. 2006'da tam zaman eşdeğer personelimiz 54 binlerdeyken 2018'e geldiğimizde bu sayıyı 172 bine çıkarmış olduk. Belki bunlardan da önemlisi Ar-Ge'de özel sektörün payının büyük bir hızla artıyor oluşu. 2006'da Türkiye'deki Ar-Ge harcamalarının sadece yüzde 37'si özel sektör tarafından yapılıyorken 2018'e geldiğimizde bu oran yüzde 60'ın üzerine çıktı. Yani bugün Türkiye'de Ar-Ge, yenilik faaliyetlerine özel sektörümüz öncülük yapar hale geldi."

SANAYİ ODAKLI BİR BAŞARI HİKAYESİ

Türkiye'de 2000'lerin başında bütün bir sene boyunca yapılan patent başvurularının sayısının yaklaşık 250 seviyesinde olduğunu anımsatan Kacır, "Bu sayı 2017'de 8 bin seviyesine kadar yükselmiş oldu. Dolayısıyla aslında kurmuş olduğumuz altyapı, oluşturduğumuz geniş çaplı ekosistem, somut sonuçlar vermeye başladı. Önümüzdeki dönem bu sonuçların ekonomimize daha fazla değer katacağına ve Türkiye'nin yeni başarı hikayesinin sanayi ve teknoloji odaklı olacağına yürekten inanıyoruz." şeklinde konuştu.

Kacır, Türkiye'nin savunma sanayisinde yerli ürünlerin payını son 15 yılda yüzde 20'lerden yüzde 70'lere yükselterek büyük bir başarı hikayesi yazdığını vurgulayrak, şöyle dkonuştu:

"Önümüzdeki dönem savunma sanayimizdeki başarının, sanayi ve teknolojinin diğer alanlarına adım adım yaygınlaştırıldığı bir dönem olacak ve bunun ilk işaretlerini de hamd olsun görmeye başladık. 2023'e geldiğimizde milli gelirde imalat sanayisinin payını yüzde 21'e çıkarmayı hedefliyoruz. Yine imalat sanayimizin ihracat düzeyini 160 milyar dolardan 210 milyar dolara çıkarmayı hedefliyoruz. Bu iki ana hedefe ulaşmanın yolu; sanayide yüksek ve orta yüksek teknolojili ürünlerin payını artırmaktan geçiyor. Bu pay, 2019'da yaklaşık yüzde 40 düzeyindeydi, 2023'e geldiğimizde bu payın yüzde 50'ye çıkmasını hedefliyoruz."

Tekonolojik dönüşümde en önemli unsurlardan birinin yazılım geliştirici sayısını ve niteliğini artırmak olduğuna dikkat çeken Kacır, "Uygulayacağımız geniş çaplı eğitim programlarıyla Türkiye'deki yazılımcı sayısını 140-150 bin seviyesinden 2023'e geldiğimizde 500 binin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. Teknoloji tabanlı girişimlere, yani StartUp'lara yapılan yatırımın büyüklüğünü 105 milyon dolar seviyesinden 5 milyar lira seviyesine çıkarıyor olacağız." dedi.

Kacır, Türkiye'nin bugün neye ihtiyaç duyuyorsa büyük bir hızla geliştirebilecek ve üretebilecek bir ülke konumuna geldiğini hatırlatarak, Arçelik, Aselsan ve Baykarı'ı Biosys'le buluşturarak koronavirüs sürecinde dünya genelinde en fazla ihtiyaç duyulan ürünlerden olan yoğun bakım solunum cihazlarını 14 gün içerisinde seri üretimden çıkarmayı başardıklarını aktardı.

Bunun, dünyada başka hiçbir ülkenin bu hızda gerçekleştiremediği bir başarı olduğunu vurgulayan Kacır, "Bugüne kadar 10 bine yakın solunum cihazını Arçelik ve Aselsan üretti, 20'ye yakın ülkeye solunum cihazı ihracatı gerçekleşti. Bazı ihtiyaç sahibi ülkelere, hiç yoğun bakım solunum cihazı olmayan Somali gibi ülkelere de Cumhurbaşkanımız bu cihazlardan hibe etti."  şeklinde konuştu.

Bakan Yardımcısı Kacır, Türkiye'nin koronavirüs sürecinde üretimi kararlılık sürdürmeyi başardığını dile getirerek, ekonominin toparlanması açısından büyük bir gayret ortaya koyduklarını, sanayide üretimin aksamaması için tedbirlerin alınması konusunda gayret göstermeyi sürdüreceklerini belirtti.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 15:22
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını