Romanya Demiryolu İdaresi CFR tarafından Perşembe günü yapılan açıklamada, demiryolu altyapısının elektrifikasyonu ve modernizasyonu çalışmaları için Türkiye'den Gülermak Holding'in de taraf olduğu uluslararası bir anlaşma ile 430 milyon euro değerinde bir sözleşme imzalandığını duyuruldu.

KONSORSİYUM'DA TÜRKİYE İSPANYA VE FRANSA BULUNUYOR

CFR'nin yaptığı basın açıklamasında, sözleşmenin 36 ayı uygulama aşaması ve 6 ayı tasarım aşaması olmak üzere toplam 42 aylık bir süreye sahip olduğu dile getirildi. Konsorsiyumda Türkiye'den Gülermak, İspanyol inşaat şirketi FCC Construccion ve Fransız CCN Grup yer alıyor.

Çalışmaların ardından, Alesd ile Poieni arasındaki 52,74 km uzunluğa sahip demiryolu segmentindeki yolcu ve yük trenleri sırasıyla 160 km/sa ve 120 km/sa hıza kadar seyahat hızlarını destekleyebilecek. Sözleşme, 166,2 km uzunluğundaki Cluj Napoca-Oradea-Episcopia Bihor-Frontiera demiryolu hattının bir kısmını da kapsıyor olmakla birlikte, sözleşme kapsamında çok sayıda tren istasyonu, köprü, durak ve tünelde modernizasyon çalışmaları da gerçekleştirilecek. Yanı sıra demiryolu hattı boyunca yer alan yol geçişlerinde otomatik sinyalizasyon sistemleri de uygulanacak.

250 MİLYON TON DEMİR CEVHERİ ÜRETİMİ İÇİN GERİ SAYIM 250 MİLYON TON DEMİR CEVHERİ ÜRETİMİ İÇİN GERİ SAYIM

Projenin finansmanı, AB destekli Ulusal İyileşme ve Direnç Planı (PNRR) kapsamındaki geri ödemesiz fonlardan sağlanıyor.