Ürün gamınız ve ürün kaliteniz hakkında bilgi verir misiniz?
Üretim tesisimizde hidrolik kireç esaslı güçlendirme ürünleri ile çimento esaslı güçlendirme ürünleri üretilmektedir. Burada yığma yapılarda kullanılmak üzere enjeksiyon harcı, güçlendirme harcı ve sıva harcı üretilirken betonarme yapılarda güçlendirme sisteminin bir parçası olan güçlendirme harcı üretilmektedir. Bunların yanı sıra güçlendirme uygulamalarında kullanılmak üzere cam, karbon ve bazalt tekstil donatılar ve karbon elyaf kumaş ürün gamımızda yer almaktadır. Yine bu uygulamalarda kullanılan cam,karbon ve bazalt ankrajlar üretim tesisimizde üretilmektedir. Harç ürünlerimiz CE belgelidir. Ürün gamımızda bulunan bütün ürünlerimize sürekli olarak laboratuarımızda test yapmaktayız. Bu sayede ürünlerimizin kalitesi sürekli olarak kontrolümüz altında bulunmaktadır.

Onarım ve güçlendirme çözümlerinizi anlatır mısınız?
Betonarme yapılarda FRP yöntemi ile çözümler bulurken yığma yapılarda FRCM yöntemi ile çözümler bulmaktayız. FRP yönteminde betonarme taşıyıcı elemanın kesme kuvveti etkisinde mukavemetini artırmak için betonarme yüzeye iki bileşenli solventsiz epoksi bazlı karbon kumaş reçinesi ile birlikte karbon elyaf kumaş uygulamasını yaparken aynı uygulama yönteminde kirişlerde eğilme performansını artırmak için karbon elyaf plaka uyguluyoruz. FRCM yönteminde ise harç-mesh-harç sistemi uygulanmaktadır. Burada özellikle yığma yapılarda yapıya güçlendirme harcı uygulayıp daha sonra ilgili tekstil donatı ürünün montajını yapıp, yapıyla bir bütün halinde çalışabilmesi için ankraj uygulayıp son kat güçlendirme harcını da uyguladıktan sonra sistemi tamamlıyoruz.

ÇUHADAROĞLU'NDAN ÖĞRENCİ PROJE YARIŞMASI ÇUHADAROĞLU'NDAN ÖĞRENCİ PROJE YARIŞMASI

Onarım ve güçlendirme alanındaki referanslarınız hakkında bilgi verir misiniz?
Firmamız kurulduğundan bu güne kadar birçok büyük projede yer almıştır. Özellikle tarihi eser binaların güçlendirme uygulamalarında büyük ölçüde tic-m ürünleri kullanılmıştır ve kullanılmaya devam etmektedir. FRCM sisteminin uygulandığı ilk günden bu güne kadar birçok projede tic-m ürünlerini görebilmekteyiz. Kurumlar olarak bakıldığında Kültür Turizm Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü ve Bölge Müdürlükleri, YİKOB, İl özel idareleri, Rölöve ve Anıtlar, Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar’da ürünlerimiz kullanılmaktadır. FRP sisteminde ise ürün gamımızda bulunana ürünler kalitesi sebebiyle tercih edilmektedir. Şu anda önümüzdeki zamanlarda Türkiye’nin en büyük projesi olarak anılacak şantiyede FRP sistemi ürünlerimiz kullanılmaktadır.

Restorasyon ve güçlendirme uygulamalarında mekanik ankraj kullanımı konusundaki çözümlerimiz hakkında bilgi verir misiniz?
Özellikle FRCM sisteminde kullanılan mekanik ankrajlar yüzeye uygulanan tekstil donatının yüzeyden ayrılmasını engeller. Ankrajlar cam, karbon ve bazalt elyaflardan üretilmekte olup serbest lifli veya L şeklinde kompozit olabilmektedir. Ayrıca yine ürün gamımızda bulunan ve Helink olarak adlandırdığımız spiral çelik ankrajlar da bulunmaktadır. Helinkler FRCM sisteminde kullanılıyor olsada restorasyonda zıvana veya kenet gibi kullanılıp yığma yapı taşları birleştirilebilmektedir.

Editör: Haber Merkezi