Uzmanlar, beklenen Büyük Marmara Depremi konusunda uyarılarına devam ediyor. İstanbul başta olmak üzere Marmara Bölgesi’ndeki birçok ili etkileyecek olan Marmara Depremi için zaman daralırken depreme karşı alınacak tedbirler her zamankinden fazla önem kazanıyor. Kocaeli’nde faaliyetlerini sürdüren GEBKİM Kimya İhtisas OSB, sorumlu bir yaklaşım üstlenerek afetlere hazırlık ve deprem bilincinin yaygınlaştırılması amacıyla çalışmalar gerçekleştiriyor.

"Depreme Dayanıklı Bina İnşa Etmenin Yolu" "Depreme Dayanıklı Bina İnşa Etmenin Yolu"

OSB bünyesinde bir Arama ve Kurtarma Ekibi kuran GEBKİM, çalışanları ve katılımcılarına yönelik eğitim ve seminerler düzenliyor. Bu kapsamda son olarak Japon Deprem Uzmanı Yoshinori Moriwaki, GEBKİM Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ve öğretmenlerine Deprem Farkındalık Semineri verdi. GEBKİM Konferans Salonu’nda düzenlenen seminerde; afet öncesi hazırlıklar, afet sırasında ve sonrasında neler yapılması gerektiği ele alındı. Yoshinori Moriwaki, Japonya ve Türkiye arasında deprem yönünden benzerlikler ile farklılıkları da anlattı. GEBKİM MTAL öğrencileri, depreme hazırlık konusunda önemli bilgilerin paylaşıldığı semineri ilgiyle takip etti. Japon Deprem Uzmanı Moriwaki, daha önce de GEBKİM çalışanları ve katılımcı firmaları ile buluşmuştu.

6 Şubat depremleri sonrası bölgede yapılan çalışmalara önemli destekler veren GEBKİM OSB bünyesinde 27 kişilik “GEBKİM Hafif Seviye Kentsel Arama ve Kurtarma Ekibi’’de kuruldu. Afet hazırlıkları kapsamında olası bir deprem ya da doğal afet sırasında kullanılabilecek ekipmanların, araç ve gereçlerin tedariki sürecinin de bu yıl içinde tamamlanması hedefleniyor. Afet ekipmanlarının bulunduğu deprem konteynerleri GEBKİM OSB’nin farklı noktalarına yerleştirilecek.

ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİ DOĞAL AFETLERDE ÖNEMLİ ROL OYNUYOR

GEBKİM Kimya İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Vefa İbrahim Aracı, “Ülke olarak çok büyük acılar yaşadığımız depremlerden gerekli dersleri alarak afetlere hazırlık konusundaki çalışmaların hızlandırılması gerekiyor. Organize Sanayi Bölgelerine de bu konuda büyük sorumluluklar düşüyor. Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün “Her fabrika bir kaledir” sözünün değerini aklımızdan çıkarmamalıyız. Sanayicilerimizin güvenli yapılar inşa ederken arama kurtarma çalışmaları ve deprem sonrası faaliyetler için de hazırlıklarını tamamlamaları büyük önem arz ediyor. ” diye konuştu.

Editör: Merve Kaya