Fuska Fabrika Müdürü Mehmet Dayıoğlu, son dönemde enerji verimliliği sağlamak adına hayata geçirdikleri projeler hakkında açıklamalarda bulundu. 

ENERJİ TÜKETİMLERİNİ VERİ TABANIYLA İZLİYOR

Fuska Fabrika Müdürü Mehmet DayıoğluEnerji verimliliğinin iş döngülerinin ve proseslerinin merkezinde olduğunu söyleyen Dayıoğlu, "Enerjiyi verimli bir şekilde kullanabilmek için enerjiyi izlemek gerekiyor." diyerek şunları söyledi:  "Biz hangi alanlarda ne kadar enerji harcıyoruz ve bunun karşılığında ne kadar üretim yapıyoruz sorularının cevabını almak için enerji tüketimlerimizi izlediğimiz ve enerjilerimizi analiz ettiğimiz bir veri tabanına sahibiz. Öncelikle bu veri tabanıyla bir analiz gerçekleştiriyoruz. Enerji verimliliğinde çalışan katkısını değerlendirmek ve çalışanların sürecin içerisinde olması bizim için olmazsa olmazlardan biri. Dolayısıyla enerji verimliliği bir kaç ayaktan oluşan bir süreç." dedi.

ENERJİ TÜKETİMİ DÜŞÜK MOTORLARI TEDARİK EDİYOR

Makine ve ekipmanlar konusunda enerji sınıfına göre verimlilik çalışmaları olduğunu aktaran Dayıoğlu, "Burada endüstri 4.0 ile birlikte üst seviye motor verimliliğine sahip çalışmaları ve sistemleri kurguladık. Dolayısıyla burada motorun verimli bir şekilde çalışması için sürücülü özel motorlar kullanıyoruz. Bunlar bizim için 7/24 çalışması gereken sistemler ve dolayısıyla bu gücü meydana getirirken daha az enerji harcayan özel tasarım motorlar ve sistemler kurguladık. Tedarikçilerimizden ilgili ürünleri tedarik ederken enerji tüketimi daha düşük ve verimli motorları tercih ediyoruz." dedi. 

Türkiye ile İspanya Enerji Dönüşümünde İş Birliği Yaptı Türkiye ile İspanya Enerji Dönüşümünde İş Birliği Yaptı

YENİ PROJEDE FİZİBİLİTE AŞAMASI TAMAMLANDI

Karbon ayak izini azaltma hususunda da Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümüyle ortak yürüttükleri bir çalışma olduğunu belirten Dayıoğlu, üniversite öğrencileri ve akademisyenlerle karbon ayak izini azaltmak amacıyla birlikte çalıştıklarını söyledi. Şu an fizibilite aşamasını geçtiklerini aktaran Dayıoğlu, bununla ilgili çalışmalarının devam ettiğini ve gelecek dönemlerde bu konuya ilişkin ayrıntılı bir bilgilendirme sağlayacaklarını ileterek sözlerini tamamladı.

Editör: Ayşete Yavaş