Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Ford’un Avrupa pazarı için 1 tonluk ticari araçların yeni nesil tamamen elektrikli ve plug-in hibrit versiyonlarının üretimini desteklemek üzere diğer katılımcı kurumlarla birlikte Ford Otosan’a 650 milyon avroluk kredi desteği sağlayacak.

SEKTÖRÜN DÖNÜŞÜMÜNE ÖNCÜLÜK ETME HEDEFİNİ DESTEKLİYOR

EBRD'nin Yeşil Ekonomiye Geçiş yaklaşımı çerçevesinde sağlanan kredi, Ford Otosan’ın çevreye duyarlı ve daha sürdürülebilir bir gelecek için otomotiv dünyasının elektrik dönüşümüne öncülük etme hedefinin önemli bir parçası olacak.

Finansman paketi, bankanın kendi kaynaklarından 175 milyon avro kredi ile A/B sendikasyon kredisi yapısı kapsamında diğer kredi verenlerden sağladığı 475 milyon avroluk krediden meydana geliyor.

EBRD'nin toplam kredi tutarı için kayıtlı borç veren olduğu söz konusu finansman modelinde; Akbank AG, Bank of China, BNP Paribas, Emirates NBD Bank (P.J.S.C.), Green for Growth Fund, HSBC, Industrial and Commercial Bank of China, Mediobanca, MUFG, QNB ve Société Générale katılımcı kreditör bankalar arasında yer alıyor.

"ÖZEL YATIRIMLARLA İLGİLİ TAAHHÜDÜMÜZÜ VURGULUYORUZ"

Kredi imza töreninde değerlendirmelerde bulunan EBRD Türkiye Direktörü Arvid Tuerkner,  taşımacılık sektörünün sera gazı emisyonlarını azaltması hedefinde elektrikli araçların umut vadeden bir adım olduğuna dikkat çekerek, şöyle konuştu:

"EBRD’nin Türkiye’yi Avrupa’nın ticari EV (elektrikli araçlar) üretim merkezlerinden biri olması, teknik bilgi birikimiyle katkı sağlaması, istihdam yaratması ve düşük karbon ekonomisini öne çıkarması konularında desteklediğini memnuniyetle ifade etmek istiyorum. Ticari borç verenlerden önemli tutarda finansmanı ülkeye çektiğimiz, böylece küresel önceliklere yönelik özel yatırımları harekete geçirme taahhüdümüzü vurguladığımız için de mutluluk duyuyorum."

"DAHA YEŞİL BİR DÜNYA İÇİN ÜRETECEĞİZ"

Konuya ilişkin Ford Otosan Genel Müdürü Haydar Yenigün ise, geçtiğimiz aylarda açıkladıkları Türkiye'nin en büyük otomotiv yatırımı kapsamında, EBRD ile otomotiv sektörünün en büyük finansman sözleşmelerinden birini imzalamaktan ötürü duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Yenigün, "Sadece araç değil, mühendislik ve teknoloji alanında da yıllardır ihracat lideri olarak bu stratejik yatırımla ülke ekonomisine katkı sağlayacak, daha yüksek katma değerli ileri teknolojiler üzerinde çalışma fırsatına sahip olacak ve daha yeşil bir dünya için yüksek kaliteli, sürdürülebilir ürünler üreteceğiz." diyerek sözlerini noktaladı.

ÇEVREYE DUYARLI BİR ULAŞIM SEÇENEĞİ SUNACAK

Hükümetlerin emisyonları azaltmak ve iklim değişikliğiyle mücadeleye ivme kazandırmak adına taşımacılık sektörünün karbon nötr olması yolunda aldığı kararlar ile EV'nin ulaşımın geleceğinde kilit bir rol üstlenmesi bekleniyor.

Ford Otosan da bu doğrultuda 2023 yılının ilk yarısında yeni 1 tonluk Ford Transit Custom’ın dizel, hibrit elektrikli PHEV (Plug-In Hybrid) ve tam elektrikli versiyonlarını kademeli olarak üretmeye başlamayı planlıyor.

Bataryalı elektrikli araçlar ve şarj edilebilir hibrit versiyonlar, emisyonları ciddi oranda azaltarak çevreye duyarlı bir ulaşım seçeneği sunacak.