“ÇEKİRDEKTEN YETİŞME DENİLEN TABİRLE İŞ HAYATINA BAŞLADIM”

Hüseyin Ezengin kimdir, ticari hayatına nasıl başlamış ve bugüne kadar neler yapmıştır?
1981 yılı Zonguldak Karadeniz Ereğli doğumluyum. Eğitim hayatımı Ereğli’de tamamladım. 14 yaşından itibaren kendi işyerlerimizde ticarete başladım. 2003 yılında evlendikten sonra tüm şirketlerin başında genel müdür yardımcılığı yaptım. Evliyim ve 2 çocuk babasıyım. 14 yaşından itibaren kendi iş yerlerimizde inşaat, gıda, zahire, kömür, gübre, market zincirleri, tüm mağazaların satın alma departmanından başlayarak depo sistemi, sevkiyat ve satış olmak üzere 6 yıl boyunca piyasa tabiriyle çekirdekten yetişme denilen tabirle iş hayatına başladım. 2003’te askerden döndükten sonra tüm şirketlerin başında genel müdür yardımcılığı yaparak 2008 yılının sonuna kadar aile şirketimizde görev yaptım. 2008-2014 yılları arasında değişik kollarda ticari hayatlarımıza devam ettik. 2014 yılından sonra ticaretimizi büyütmek amaçlı İstanbul’a gelmeye karar verdim. İstanbul’u tanımak için en çok sevdiğim sektör olan inşaat sektöründe yapı kimyasalları firmasında 7 yıl muhasebe yardımcılığı, finans yardımcılığı ve yapı kimyasallarında da satış direktörlüğü yaparak İstanbul piyasasını öğrenmiş olduk. Geçmişteki ticari bilgilerimizle de İstanbul’da kendi şirketimi kurmaya karar verdim.

"GOOGLE'DA BAZI MARKA VEYA ÜRÜNLERDE İLK SIRALARDAYIZ"

Hayaliniz ne olmaktı? Hayat felsefeniz nedir?
Hayalim; aileme, çevreme faydalı, işini seven, kendini her anlamda yetiştiren ve çalışkan bir iş adamı olmaktı. Bu hayatta herkesin kazanmasını, bu kazançların insanlarla paylaşılmasını çok isterim.

Hayatınızdaki dönüm noktası nedir? Kararlarınızı almadan önce neler yaparsınız?
İstanbul'a gelme kararım ve bunu gerçekleştirmem (2014 yılı)… Daha sonra da tuğlacı Hüseyin Ezgi Bey ile beraber iş yapmaya başlamam hayatımdaki en önemli dönüm noktasıdır. Farklı alanlardan olan tüm dostlarımla istişare edip onların fikirlerini alırım. Dinlemeyi, anlamayı ve anlatmayı severim.

Güne başlangıcınız nasıl olmaktadır?
Erken yatıp, sabah 05:00'te kalkıp dua ederim. Eş ve anne baba duası alarak evden çıkmaya özen gösteririm. Günlük planlamamı saat erkenden yapmaya çalışırım.

İş hayatınızda ilham aldığınız kişiler kimlerdir?
TAV Havalimanları CEO’su Sani Şener, Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı (Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı) Ali Koç ve Yıldız Holding Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ülker iş hayatında ilham aldığım kişilerdir. Mutlaka onlarla ilgili haberleri takip eder, hayatları ile ilgili kısa kısa da olsa bilgiler edinmeye çalışırım.

Hayattaki başarılarınız ve başarısızlıklarınızı açıklar mısınız?
İnsanlara güven duyarım ve inandığım insanlara her türlü desteği veririm. Kullanıldığımı hissettiğim anda keyfim kaçar sessizce ortamı veya kişileri bırakırım. Başarılarım konusunda şirketimizin durumu ortadadır. Google'da bazı marka veya ürünlerde ilk sıralardayız.

Hedef projeleriniz nelerdir?
Tuğla denice ilk sıralarda olmak ve izolasyon denilince (Yalıtımla ilgili) tercih edilen firma olmak. İnsan hayatına önem veren hedef projelerimiz ise kömür ocakları ile ilgili projemiz, enerji sektörüne özel projemiz, elektrikli şarj istasyonlarına özel projemizile ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca Ezengin Şirketler Grubu ve holding kurmak da hedeflerimiz arasında yer almaktadır.

Gerçekleştirdiğiniz projeleriniz nelerdir?
İzmir Adnan Menderes Havalimanı’nın izolasyon işlerini yaptık. Sarıgöl Emlak Konutları’ndaki 5 bloğun çatı izolasyonunu yaptık, Ayrıca büyük bir GSM operatör şirketine demo çalışması yaptık, kısa zamanda da sonuç bekliyoruz. İzolayon uygulamalarında açık ve kapalı teraslara yalıtım, perde betonlara yalıtım, fabrika çatıları (trapez saç-sandwiç panel-ondelin-mebran üzeri yalıtım), çatıları derelerine izolasyon, mozaik binalara yalıtımı-yeni bina -mevcut bina -hiç bir kırım döküm olmadan kaba sıva üzerine yenilenerek binanıza katma değer katıyoruz ve de yalıtım yapıyoruz… Iısı-su-ses-yangın yalıtım uygulamalarımız ile tasarruf sağlayarak ülkemize ve müşterilerimize değer katıyoruz.

EZENGİN GRUP ile ilgili hedeflerim:                                                   

İnşaat malzemeleri:

Tuğla                  Yapı Kimyasalları
Bims                   Isı yalıtım ürünleri
Ytong                  Su yalıtım ürünleri
Kiremit                Zemin uygulama ürünleri
Çimento              Seramik  granit ürünleri
Kireç                   Teknik harçlar ürünleri
Kum                    Sıva saten makine
Boya                   Fileli köşe
                           Alçı köşe
                           Baklava köşe
                           Turuncu File
                           İzolasyon yardımcı ürünler

AMBALAJ DEPARTMANI
Yine ilk yaptığımız palet üzeri polietilen özel korum ürün ile tüm paletli malzeme sevk eden fabrikalar ve iş yerlerine (naylon ve kağıt yerine )daha uygun ve doğru ürün tercih edilmesini sağlamış bulunmaktayız. Polietilen ambalaj; mobilyacılar-paletçiler-yapı kimyasalları-bilgisayar sektörü-seramikçiler-vitrifiyeciler-cam ve hediyelik eşya ürün üreticeler-ve paketleme ihtiyacı olan tüm iş alanlarına hitap etmektedir. Farkımız,fark yaratarak tercih edilen firma olmaktır.

TÜRKİYE’DE İLK OLAN
Yerli üretim REDpaint ile pergole üzeri izolasyon, ısı-su-yangın geciktirici özelliği ile tüm cafe ve restorantlara koruma yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bugüne kadar 70-80’e yakın cafelere ve restoranlara uygulama yaptık.

"HEDEFİM HER ZAMAN İŞİMDE EN İYİSİ OLABİLMEKTİR"

İş hayatındaki başarınızın kaynağı nedir? Şirketinizi nasıl yönetirsiniz?
Başarılarımın ilk kaynağı babam ve ailemdir. Babam, küçük yaştan beri iş dünyası içinde beni tüm toplantılara katarak geliştirmiştir. Hedefiim her zaman işimde en iyisi olabilmektir ve şu an yaptığım işimi de bir başarı olarak görüyorum. Hayata bakış açım farklıdır, İş arkadaşlarıma ve ortaklarıma değer veririm. Her şeyi konuşmaya ve şeffaf olaya gayret ederim. Hatayı kabul ederim ama ahlaksızlığı asla kabul edemem.
Yemeği kendim yemeyi sevmem, mutlaka birileri gider veya birilerini davet ederim. En çok mutluluğum buradadır. Ailem ile tüm duygularımı paylaşırım. Ön yargı ile bakan ve hamle yapan insanlardan uzak dururum, Bencil düşüncelerden olabildiğince uzak olmayı severim.

Nelerden korkarsınız?
Aileme, kızıma, oğluma, eşime, bünyemizde çalışan iş arkadaşlarıma ve iş dünyasında bana güvenen ticari dostlarıma karşı dikkatli olabilmeye ve hassas davranmaya özen gösteririm, Bu anlamda bir olumsuzluk olmasından korkarım.

Sorumluluklarınız ve zorunlu hissettiğiniz alanlar nelerdir?
Anne babama abilerime ve yeğenlerime iyi bir evlat ve kardeş olabilmek en öncelikli sorumluluğumdur. İş dünyasından itibarı korumak en temel sorumluluktur. Zorunluluk olarak ise olumsuz bir şeyi yapmadan önce aileme düşünmek zorundayım, çünkü ailem en kıymetlilerimdir.

Ezengin Grup olarak en önemli farkınız nedir?
Bizim farkımız; üretim yapan firmaların yeni ürünlerinin teorik bilgilerini almak, uygulama teknikleriyle ilgili bilgilenmek ve kendimiz de geliştirme yaparak ihtiyaç duyulan doğru ürünü en uygun fiyat analizi sunarak tercih edilen firma olmamızdır. STFA'yı kuran efsanevi müteahhitler Sezai Türkeş ve Fevzi Akkaya’nın şu sözleri beni çok etkilemiştir: “Döktüğün beton toprağın altında kalsa bile güzel olmalı. Başkası övmese bile işini iyi yap. Başkası görmese bile en iyisini yap. Bu senin kazancının karşılığı değil, karakterinin yansımasıdır”.

İş hayatınızdaki destekçileriniz kimler ve nelerdir?
Konuları oğlum, kızım ve eşim ile iştişare ederim. Motivasyon ve onay aldıktan sonra anne ve babamla konuşur hayır dualarını alırım. İş hayatımda her kesimden farklı dostlar ile mutlaka artı ve ekşileri dinler ve konuşurum. Ortaklarımın değerlendirmeleri benim için çok önemlidir.

                     


 

“ORTA DOĞU ÜLKELERİNE İHRACAT YAPIYORUZ” “ORTA DOĞU ÜLKELERİNE İHRACAT YAPIYORUZ”