Dünya artan nüfus ile enerjiye olan ihtiyaç günden güne arttı. Küresel enerji krizine dönüşen bu süreçte Türkiye enerji piyasası dışa bağımlılığı minimize etmek için çalışmalarına devam ediyor.

Dünya genelinde artan enerji ihtiyacına yönelik Statista’nın paylaştığı veriler de global ölçekte enerji üretiminin 2024 yılında yaklaşık %5 oranında artarak 28,34 ton kilowatt saate ulaşması bekleniyor. Bu durum enerji şirketleri açısından yeni fırsatlar demek oluyor. Dışa bağımlılığı azaltmak için çalışmalarına devam eden Türk enerji şirketleri de artan talebe cevap verebilmek için yatırımlarını hızlandırırken yeni üretim tesisleri açarak mevcutta olan tesisleri modernize ediyor. Ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarına daha çok bütçe ayırıyor. 

“Türk enerji piyasası 2024’te daha da güçleniyor”

Avrupa ve Türkiye’de Temiz Enerji Kullanımı Artıyor Avrupa ve Türkiye’de Temiz Enerji Kullanımı Artıyor

Kalen Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Öztürk, “Endüstrileşmenin hızlanmasıyla hem ülkemizde hem de dünyada enerjiye ve enerji ekipmanlarına talep yükseliyor. Biz de gerçekleştirdiğimiz Ar-Ge çalışmalarıyla özellikle Türkiye’de üretilmeyen ve ithalat yoluyla temin edilen spesifik ürünleri geliştiriyor ve tedarik ediyoruz. Bu, ülkemize hem ekonomik hem de teknoloji açısından katkıda bulunmamızı sağlıyor. Dünyadaki diğer ekonomilerle rekabet edebilmenin yolu da buradan geçiyor. Bizim üretimde gösterdiğimiz bu çaba sektörümüzün ilerlemesinin önünü açıyor” diyerek sözlerine şunları ekledi:

“Türk enerji şirketleri üretim kapasitesi ve çeşitliliği ile dünyada oldukça iyi bir noktada konumlanıyor. İç ve dış etkenlere bağlı olarak çeşitli zorluklarla karşılaşsa da çok sayıda faaliyet ve oyuncuyu kapsayacak şekilde değer zinciri oluşturmaya devam ediyor. Dışa bağımlılığı azaltmak için ilerlemesini sürdürüyor ve piyasalara yön veriyor.”

Kalen Grup Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Öztürk, sözlerini şöyle sonlandırdı: “Enerji sektöründe büyümenin sırrı müşterilerinizin ürün ve hizmetinizden mutlu olmasından geçiyor. Biz de bu yönde olumlu geribildirimler alıyoruz. Kalen Grup olarak bugün, orta ve yüksek gerilim ekipmanları, güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi santralleri ekipmanları, izolasyon malzemeleri, kablolar ve iş güvenliği malzemeleri gibi geniş bir yelpazede üretim yapıyoruz. Son kullanıcıdan kobilere kadar pek çok paydaşımız var. Her birinin beklentilerini tümüyle karşılayarak büyüme ivmemizi artırıyoruz. 2024’te de gerçekleştireceğimiz yatırımlarla yeni markamız öncülüğünde Londra’ya açılacağız. Ayrıca Ankara’ya yeni bir üretim tesisi kazandıracağız.”


 

Editör: Semra Çakmak