banner1114
x

YILDA 68 MİLYON KWH ENERJİ ÜRETECEK

Tarsus Pamukluk Barajı, tamamlandığı zamanda yılda 68 milyon kWh enerji üretecek ve Mersin’in 127,54 hektometreküp içme suyu ihtiyacını karşılayacak.

YILDA 68 MİLYON KWH ENERJİ ÜRETECEK
Endüstri 40 Zirvesi

Mersin'in içme suyu probleminin çözülmesi, tarımsal faaliyetlerin geliştirilmesi ve enerji üretebilmesi açısından önemli bir proje olarak dikkat çeken Tarsus Pamukluk Barajı’yla ilgili çalışmalar sürüyor. Ön yüz beton imalatına başlanan projeyle ilgili bilgi veren DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Modern sulamayla birlikte tarımda önemli bir verim artışı sağlanacak, üretim deseni çeşitlenecek, çifti gelirlerinde ise ayrıca doğrudan ya da dolaylı olarak artış elde edilecek. Bu durum, bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor." dedi 

BARAJ PROJESİYLE YILDA 293 MİLYON TL TARIMSAL KATKI 

Mersinli çiftçilerin içini rahatlatacak ve sağlayacağı memba kalitesindeki içme suyuyla kentin içme suyu problemini çözecek Tarsus Pamukluk Barajı'yla ilgili olarak değerlendirmede bulunan Yıldız, “Barajın tamamlanmasıyla birlikte yılda 68 milyon kilovatsaat enerji üretilecek. Ayrıca 184 bin 60 dekar tarım arazisi sulanacak ve Mersin’in yıllık içme suyu ihtiyacı karşılanacak. QATarsus Pamukluk Barajı'nın en önemli aşamalarından birisi olan gövde dolgusu geçtiğimiz aylarda tamamlandı. Barajda, ön yüz beton imalatlarına başlanılmış olup bugün itibarıyla yüzde 88 fiziki gerçekleşme sağlanan barajın 2021 yılı içinde tamamlanması hedefleniyor. Projenin tamamlanmasıyla ülke ekonomisine yıllık 293 milyon lira tarımsal katkı sağlayacağı öngörülüyor” dedi. (AA)
 

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2020, 13:22
YORUM EKLE

Aemot

Schneider

Dergiler