banner1322
x

YEKDEM ATIKTAN ENERJİYİ DESTEKLİYOR

Mimsan Endüstri Kazanları Satış ve Pazarlama Müdürü Hacer İlhan Yiğit, biyokütle enerji santrallerinin avantajlarını ve YEKDEM mekanizmasındaki teşvikleri anlattı.

YEKDEM ATIKTAN ENERJİYİ DESTEKLİYOR
Endüstrideara

Atıktan enerji üretimiyle ilgili detayları anlatan Mimsan Endüstri Kazanları Satış ve Pazarlama Müdürü Hacer İlhan Yiğit, YEKDEM mekanizmasının sağladığı teşviklerle EİF organizasoyun kapsamında hazırlanan konferansta bilgi verdi. Yiğit, “Mimsan olarak 2011 yılında endüstri kazanlarıyla ilgilenmeye başladık. 2018 yılında ise biyokütle kazanlarını imal etmeye başladık. Çöpten Enerji Santrali’mizi kurduk ve işletmeye devam ediyoruz. Atık nedir? Diye sorduğumuz zaman zirai, ormansal, çöp gibi farklı atıklar öne çıkıyor. Ancak ben atık kavramını açıklarken YEK Kanunu üzerinden ilerlemek istiyorum. Bitkisel yağ, tarım ve orman ürünleri, atık lastiklerin işlenmesi sonucu elde edilen atıklar bu kavramın içerisine giriyor. Mimsan olarak direk yakma ve gazlaştırma sistemi üzerine yoğunlaşıyoruz” dedi. 

“YEKDEM SÜRESİ UZATILDI”

İlhan, sistemin çalışma prensibini şu sözlerle özetledi: “Atıktan Enerji Santralleri dediğimiz zaman temel ekipmanların içerisinde kazan grubu ve türbin grubu bulunuyor. Bu santrallerde buhar çevrimlerine baktığımız zaman akışkan kazanlı yatakta yanıp üretilen kızgın buharı türbine veriyor ve elektrik üretimi gerçekleşiyor. Gazlaştırma sisteminde ise atığı önce gazlaştırma reaktöründe sentetik gaz üretimi yapılıyor, kazanda yakılıyor ve elde edilen buhar türbine iletilerek enerji elde ediliyor. Atıktan enerji konusunda YEKDEM mekanizmasına aşinayız. Bu mekanizma 2020 Aralık’ta başvuru sonuçlanacaktı. Ancak bu süre Haziran 2021 yılına kadar uzatıldı. Bu sayede tamamlanamayan projelerin bitirilmesi ve devreye alınması imkanı sağlandı. 133 dolardan devlete satma garantisi alıyoruz. YEKDEM teşviklerine baktığımız zaman sisteme göre değişiklik yaşanıyor. Sisteme göre YEKDEM Biyokütle’den enerji teşviği MW başına 133 dolar iken akışkan yataklı kazan yerli tedarik teşviği 8 dolardır. Jeneratör yerli tedarik teşviği ise 5 dolardır. Bu rakam ORC sistemlerde farklılık göstermektedir. YEKDEM Biyokütle’den enerji teşviği 133 dolardır. Akışkan yataklı kazan yerli tedarik teşviği 8 dolar, jeneratör yerli tedarik teşviği 5 dolar, türbin yerli tedarik teşviği 20 dolar olarak belirlenmiştir. Biyokütle Yakıtlı Enerji Santrali projesini ilk olarak Zonguldak’ta faaliyet gösteren Oyka Kağıt için gerçekleştirmiştik. Ağaç kabuğu, testere tozu gibi çevreye zarar veren atıklardan enerji ürettiğimiz projenin toplam kurulu gücü 4 MW’tır. Beraberinde birçok üretim tesisinde benzer projelere imza attık.” dedi.   

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2020, 16:48
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını