TÜRKİYE YÜZDE 10 ENERJİ VERİMLİLİĞİ POTANSİYELİNE SAHİP

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi, Türkiye elektrik sistemi dönüşümünde enerji verimliliğinin rolünü inceleyen kapsamlı bir enerji verimliliği çalışması gerçekleştirdi.

TÜRKİYE YÜZDE 10 ENERJİ VERİMLİLİĞİ POTANSİYELİNE SAHİP
Robot Zirvesi

Shura Enerji Dönüşüm Merkezi, elektrik sistemi dönüşümünde enerji verimliliğinin önemini anlatan bir rapor hazırladı. Biri ana olmak üzere toplam altı rapordan oluşan çalışmanın detayları online etkinlikte kamuoyuna tanıtıldı. İki ana senaryo üzerinden hazırlanan raporda Baz senaryo, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın ‘Türkiye Elektrik Enerjisi Talep Projeksiyonu Raporu’nu temel aldı. SHURA senaryosu ise beş alanda 16 enerji verimliliği çözümünün üretim, iletim/dağıtım ve 21 son tüketim alanında hayata geçirilmesiyle ulaşılacak yüksek enerji verimli senaryo olarak yer aldı.    
 
SHURA ENERJİ VERİMLİLİĞİ RAPORUNU YAYINLADI 

SHURA Enerji Dönüşümü Merkezi Direktörü Dr. Değer Saygın, hazırlanan raporla ilgili çalışmaları ve elde ettikleri çıktıları şu sözlerle anlattı: “Ekim ayına çıkmış olan raporumuza baktığımız 2023 – 2030 yılına kadar 2 ana senaryoyu incelediğimizi göreceksiniz. Birincisi baz senaryo dediğimiz Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’mızın uzun vadeli elektrik tüketim projeksiyonları baz alarak oluşturduğumuz mevcut durumu değerlendirilen bir senaryodur. Mevcuttaki politikalar ve yatırımların devamıyla 2030 yılına elektrik tüketimimiz aynı seviyede olacak. Bu seviyeyi 2030 yılında değerlendirdiğimiz 459 milyar kWh gibi bir elektrik tüketimi üretimi baz senaryo sonucunda olduğunu görüyoruz.     Baz senaryo içerisinde bir oranda enerji verimliliği var fakat Türkiye’nin hem son tüketici hem de dağıtım şebekeleri özeline incelediğinde büyük bir tasarruf potansiyeli bulunuyor. Bu tasarruf potansiyelini inceledik ve 100’den fazla teknolojiyi tüm sektörlerde ve 20’en fazla üretim-tüketim alanında değerlendirme yaptık. Baz senaryoya kıyasla 2030 yılında yüzde 10’dan daha fazla potansiyeli olduğunu gördük. Bu potansiyel ile Türkiye, tüketimini 459 milyar kWh rakamından 417 milyar kWh oranına düşürme imkanına sahip.” dedi. 

 
 

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2020, 13:11
YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını