TÜRKİYE ENERJİ VERİMLİLİĞİYLE REKOR TASARRUF SAĞLADI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Türkiye’nin enerji verimliliği alanında yaptığı projeler sayesinde 2 yılda 1 milyar dolar tasarruf sağladığını belirtti.

TÜRKİYE ENERJİ VERİMLİLİĞİYLE REKOR TASARRUF SAĞLADI
Endüstrideara

Belediyelerde Yenilenebilir ve Akıllı Enerji Uygulaması toplantısına katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, hayata geçen projeleri ve elde edilen tasarruf rakamlarını açıkladı. Dönmez, “Türkiye, 2017 – 19 yılları arasında gerçekleştirdiği enerji verimliliği uygulamaları sayesinde 1 milyar dolar değerinde tasarruf sağladı. Getirisi oldukça yüksek olan enerji verimliliği uygulamalarını artırmak gerekiyor. Enerji verimliliği enerji kaynağı gibi görülmüyor. Fakat enerji verimliliği dünyanın birçok yerine enerji kaynağı olarak kabul ediliyor. Modern ekonomilerin alışılageldiği üretim ve tüm anlayışı geride bıraktı. Hayatımıza giren iklim değişikliği, küresel ısınma, çevreci teknolojiler gibi birçok kavram yeni bir enerji düzenine doğru geçişi zorluyor. Günümüz dünyasında atık ya da kullan-at kavramı bitmiş durumda. Yeniden değerlendirme konusunda yeni süreçler yaşıyor, yaşamımıza katıyoruz. Döngüsel mantıkları kaynakları daha sorumlu kullanıyoruz. Sürdürülebilir ve ürün ömrünün uzadığı sistemlerle daha az enerji tüketip daha fazla değer üretme yolları arıyoruz” dedi. 
 
BELEDİYELER LİSANS ALARAK ELEKTRİK TEDARİKÇİSİ OLABİLECEK 

Dönmez, belediyelerin serbest tüketici haklarını kullanabileceklerini ve istedikleri tedarik şirketinden tarifelerin de altında fiyatla elektrik temin edebileceklerini söyledi. Dönmez, konuyla ilgili şu bilgileri verdi. “Yerel yönetimlerimiz ihtiyaç duyduğu enerjiyi karşılamak amacıyla küçük çaplı da olsa kendi elektrik tedarik şirketini kurabilir. EPDK'den elektrik tedarik lisansı alma koşuluyla, bundan sonra belediyelerimiz toptan elektrik piyasasında faaliyet gösterebilir. Ayrıca kendi kurumlarının ihtiyacı olmak üzere elektriğini tedarik edebilir. Bu lisanslar Türkiye genelinde olduğu için buradan farklı bir ticaret merkezi imkanı da oluşturabilir” dedi. (AA) 
 

Güncelleme Tarihi: 13 Ocak 2021, 14:34
YORUM EKLE

Aemot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını