PETROLÜN GELECEĞİNİ TEMİZ ENERJİ BELİRLEYECEK

Uluslararası Enerji Ajansı Başkanı Fatih Birol, "Petrol talebinin tekrar düşüşe geçmesi için yakıt verimliliği standartlarını iyileştirmek ve elektrikli araç satışlarını artırmak gibi önemli adımlar atılması gerekiyor"

PETROLÜN GELECEĞİNİ TEMİZ ENERJİ BELİRLEYECEK
Enerji Zirvesi

Uluslararası Enerji Ajansının (IEA) "Petrol 2021" raporunu açıkladı. İlgili rapora göre, 2019 yılında küresel petrol talebi günlük 99,7 milyon varil civarındaydı. Bu talep koronavirüs salgınıyla nedeniyle 91 milyon varile geriledi. Bu durum bize petrol talebinde tarihi düşüşün yaşandığını gösterdi. Talebin yeniden yükselmemesi ise ancak istikrarlı temiz enerji politikalarıyla engellenebilir. Rapora göre ayrıca dünya petrol talebinin bu yıl günlük 96,5 milyon varile yükselmesi ve 2023 itibarıyla Kovid-19 öncesi seviyesine dönmesi bekleniyor. Bu dönemde petrol talebi günlük 101,2 milyon varile ulaşacak.  Küresel petrol talebi 2026'da ise günlük 104,1 milyon varile yükselecek. Böylece, petrol talebi yıllık ortalama yüzde 0,6, 2019-2026 döneminde ise yüzde 4,4 artış gösterecek.  

"EMİSYONLARIN DÜŞMESİ ACİL ÖNCELİK" 

IEA Başkanı Fatih Birol, rapora ilişkin değerlendirmesini şu sözlerle gerçekleştirdi. "Dünyanın petrol talebinin yakın zamanda zirveye ulaşıp tekrar düşüşe geçmesi için öncelikle yakıt verimliliği standartlarını iyileştirmek gerekiyor. Ayrıca elektrikli araç satışları artırılmalı ve elektrik üretiminde petrol kullanımını azaltılmalıdır. Temiz enerji dönüşümünden etkilenmeyen hiçbir petrol ve gaz şirketi kalmayacak. Bu nedenle sektörün her bölümü, net sıfır emisyon hedefine yönelik çabalar artarken bu küresel değişime nasıl tepki vereceğini düşünmeli. Emisyonları en aza indirmek günümüzün acil bir önceliğidir. Bazı petrol ve gaz şirketleri bu alanlardaki taahhütlerini artırıyor. Bu gelişmeleri görmek bize cesaret veriyor. Ancak bu adımlardan çok daha fazla atılması gerekiyor." dedi. (AA)
 
 

YORUM EKLE

Kontek

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını