İnsanla yönetim, insanca yönetim

AAC Yönetim Danışmanlık CMC Genel Yönetim Danışmanı Ali Alper Çeltek, dijital dönüşümün yönetim danışmanlığa sağlayacağı avantajları anlattı.

İnsanla yönetim, insanca yönetim
Endüstrideara

Dijitalleşme geri dönülmeyecek şekilde hayatlarımıza girmişti ve Bireysel, Sosyal, Profesyonel alanlarda farklı algı ve anlamlarda gelişiyordu. Dünyada son dönemde yaşananlar ise İnsanı, her alanda dijitalleşmenin öznesi haline getirdi. Hep birlikte bir kez daha hatırladık ki her şey aslında insan için. Yönetim bir bilimdir. Yöneticilik öğrenilebilir, geliştirilebilir. Yönetim ve yöneticilik, insanla ilgilidir; işi, süreci, projeyi gerçekleştirecek İnsanlara dokunabilmektir. Yönetici; sonuç odaklı, yüksek muhakeme yeteneğine ve geniş bakış açısına sahip, girişimci, esnek, belirsizliklerle yaşayabilen, farklılıkları tolere eden, hesaplı risk alan, diğerlerini de geliştiren ve önemseyen, diğerlerinin değerlerini ve motivasyonunu dert ve görev edinen kişidir. Yönetici İnsanla ilgilenir, İnsanı önemser, olayları İnsanca değerlendirir ve ele alır, İnsanı odağa alır. İşi İnsan olan kişidir Yönetici; başkalarının çabalarını yönlendirerek ortak amaçları gerçekleştirmek durumunda olan herkes bir tür yöneticilik yapıyor demektir.

DİJİTALEŞMENİN GETİRDİĞİ AVANTAJLARDAN FAYDALANACAĞIZ

Dijitalleşme bugüne kadar Bireysel, Sosyal ve Profesyonel alanlarda farklı algı ve anlamlarda gelişiyordu. Dünyada son 3-6 ayda yaşananlar ise her alanda geri dönülmez bir şekilde İnsanı dijitalleşmenin öznesi ve odağı haline getirdi. Hep birlikte bir kez daha gördük ve hatırladık ki her şey aslında İnsan için. “AAC Yönetim Danışmanlık” bugüne kadar işbirliği içerisinde olduğu tüm firmalara/kurumlara, Yönetim Ekiplerinin bağımsız bir üyesi olarak ve tam bir yönetim sorumluluğu ile ve ihtiyaçlarına uygun bir şekilde; “Genel Yönetim” alanında ve “Bütünleşik Yönetim Geliştirme” alanında değer katmaya çalıştı. Yürütülen çalışmalar içerisinde dijitalleşme projeleri de vardı. Covid’19 sürecinde Yönetim-İcra Kurulları ya da Yönetim Ekipleri ile yürütülen “Kriz Yönetimi” süreçlerinde; uzaktan çalışma, uzaktan yönetim toplantıları, uzaktan “Yönetici Koçluğu” gibi yeni yaklaşımlar gündeme geldi. Bilgilendirme toplantıları, seminerler de benzer şekilde uzaktan erişim ile yürütüldü. Kriz süresince şirket yönetimlerinin bire bir deneyimlediği çevik-esnek-dinamik çalışma süreçlerine biz Yönetim Danışmanları da aynı şekilde uyum sağladık. Bunun yanında sanal etkinliklere, kişisel/kurumsal gelişim amaçlı eğitim, seminer ve konferanslara sıkça ve bolca katılma şansımız oldu. 4 Haziran günü ICMCI-Uluslararası Yönetim Danışmanları Dernekleri Federasyonu liderliğinde “Dünya Yönetim Danışmanları Günü” kutlamamızı video konferans ile beş kıta-onlarca ülkeden meslektaşlarımızın katılımı ile sağladık. Yönetim Danışmanları Derneği (YDD), Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD), TMMOB, TOBB gibi mesleki kuruluşlarımızın liderlikleri ile işbirliği ve birlikte hareket etmenin gücünü dijital ortamda da deneyimledik. ICMCI ve CMC-Global ağları sayesinde “Genel Yönetim Danışmanlığı”, “Bütünleşik Yönetim Geliştirme”, “Kurumsal Yönetişim” alanlarında uluslararası işbirliklerinin daha kolay geliştirilebileceğini gördük. AAC Yönetim Danışmanlık olarak bu işbirliği fırsatlarının “yeni normal” dönemde de artarak devam etmesini amaçlıyoruz. Yönetim Kurullarından başlayarak İcra Kurulları, Üst Yönetim Ekipleri ve tüm Yöneticilerle Kurumsal/Bireysel gelişim alanları ile ilgili yürüttüğümüz tüm çalışmalarda dijitalleşme büyük fırsatlar yaratıyor. İnsanı odağa alarak, her şeyin İnsan için olduğunu hep akılda tutarak şirketlerin Strateji, Yönetim, Liderlik, Yöneticilik, Satış-Pazarlama, Operasyon, Tedarik Zinciri gibi tüm kritik süreçlerinde dijitalleşmenin getirdiği avantajlardan daha fazla yararlanmaya odaklanacağız. Diğer yandan da yeni iş yapış şekilleri, yeni çalışma standartları, kişisel/kurumsal veri güvenliği, e-ticaret, temassız sistemler, yeni kurallar, çalışma ilkeleri, risk değerlendirme/yönetimi, esnek/çevik ve uyum kabiliyeti yüksek kurum yapılanması gibi alanlarda Kurumsal Şirketler, Aile Şirketleri ve KOBİ’ler ile işbirliğine devam edeceğiz. 
 

Güncelleme Tarihi: 10 Haziran 2020, 17:30
YORUM EKLE

Kontek

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını