banner772
x

İKİ YENİ NÜKLEER SANTRAL İÇİN ÇALIŞMALARA DEVAM

Türkiye önümüzdeki yıl Akkuyu NGS’ye ek olarak iki santralin kurulumuna yönelik çalışmalara devam etmeye hazırlanıyor. Plana göre saha seçimi tamamlanacak.

İKİ YENİ NÜKLEER SANTRAL İÇİN ÇALIŞMALARA DEVAM
EndüstriForum

2021 yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı’na göre nükleer güç santrallerin elektrik enerjisi üretim portföyüne dahil edilecek. Bu kapsamda nükleer enerjinin elektrik üretimindeki payının artırılmasına yönelik çalışmalara devam edilecek. Plana göre projeye yönelik saha seçiminin tamamlanması ve teknoloji sahibi şirket ya da ülkeyle resmi anlaşmanın yapılması hedefleniyor. 

AKKUYU NGS 2023 YILINDA DEVREYE ALINACAK 

Türkiye’de nükleer güç santrallerinin üretim portföyüne dahil edilmesine yönelik çalışmalar sürecek ve kurumsal kapasite güçlendirilecek. Bu hedefe ulaşabilmek için öncelikle temelleri 2018 yılında atılan Akkuyu NGS’nin tamamlanmasına yönelik çalışmalara devam ediliyor. Proje devreye alındığı zaman Türkiye’nin enerji ihtiyacının yüzde 10’u karşılanacak. Toplam kurulu gücü ise 4 bin 800 MW olacak.  Projenin 2023 yılında tamamlanması planlanıyor. Geri kalacak 3 ünitenin ise birer yıl arayla 2026 yılına kadar işletmeye alınması hedefleniyor. (AA) 
 

YORUM EKLE

Radyo

Elesa

Dergiler
Partnerler