banner1322
x

GES PROJELERİNDE EKİPMAN SEÇİMİ VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR

Güneş enerji santrallerinde verimliliğin yüksek olması için ekipman seçiminin önemli olduğunu belirten Akdemir Solar Enerji Genel Müdürü Ahmet Akdemir, işçiliğin önemine de vurgu yaptı.

GES PROJELERİNDE EKİPMAN SEÇİMİ VERİMLİLİĞİ ARTIRIYOR
Merus Power, Aha Teknoloji Teşvik

Akdemir Solar Enerji Genel Müdürü Ahmet Akdemir, güneş enerji santrallerinde verimliliği artırmaya yönelik çalışmalarla ilgili bilgi verdi. Ekipmanların yüksek kalitede olması ve kurulum aşamasında başarılı bir işçilik performansı sağlanması gibi konuların verimliliği etki ettiğine değinen Akdemir, dijitalleşmenin enerjiye entegre olmasıyla birlikte sağlanan avantajlara da vurgu yaptı. 

GES projelerinde verimliliğin yüksek olması için nelere dikkat etmek gerekiyor? Siz bu noktada nasıl çalışmalar yürütüyorsunuz? 

Aslında güneş enerjisi projelerini; fizibilite çalışması, projelendirme, planlama ve kurulum & devreye alma olarak aşamalarda ele almalıyız. Ayrıca, doğru ürün seçimi faktörünü de unutmamalıyız. Projenin kurulacağı çatının ışınım, sıcaklık ve coğrafi koşulları açısından elverişli olup olmadığına dair ön çalışmalar yapmak lazım. Bu noktada; maksimum verimliliği sağlamak için EPC şirketlerinin üst düzeyde tasarım ve projelendirme gerçekleştirmesi çok önemli. Projenin uygulanacağı çatının fiziki koşullarının iyi analiz edilmesi ve proje sahibinin gerçekleştirmeyi düşündüğü yatırım sonucu, ilgili çatının ne kadarının güneş enerjisi için ayrılacağı hesaplanmalıdır. Kullanılacak inverterler ve güneş panellerinin kaliteli olması, çevre koşulları vb. faktörlere uzun yıllar dayanıklı olması ve birbiriyle uyumluluk göstermesi gerekir. Seçilecek tüm ekipmanların yüksek kalitede olması ve projenin kurulumdaki işçiliği, verimi etkileyen önemli faktörlerdir.

Dijitalleşmenin enerji sektörüne sağladığı avantajları anlatabilir misiniz? Siz dijitalleşme noktasında nasıl uygulamalar gerçekleştiriyorsunuz? 

Dijitalleşmenin enerjiye entegre olmasıyla birlikte dijitalleşme süreci ile enerji sektörü hızlı bir şekilde gelişti. Teknolojik dönüşüm sayesinde Endüstri 4.0 kavramının yanına Enerji 4.0 da kısa süre içerisinde eklendi. Enerji 4.0 konsepti bize aslında; blockchain ve solarcoin gibi yeni dijital konseptlerin, yenilenebilir enerji alanına entegrasyonunun rahatlıkla mümkün olduğunu gösterdi. Hatta bu sayede fark ettik ki özellikle güneş enerjisi sektöründeki en önemli konulardan olan; mahsuplaşma, depolama, öztüketim, prosumer (ürettiğin yerde tüket), corporate solar ve kitlesel fonlama gibi hayata geçtiğinde hızlıca tabana yayılabilecek farklı ve faydalı uygulamaları/konseptleri hayata geçirmek, dijitalleşme ile çok daha hızlı bir şekilde mümkün olacak. Elektrik enerjisi günümüzde artık hava, su gibi yaşam için ihtiyaç haline gelmiş bir kaynak. Bu nedenle, aslında enerjinin her alanında artan talebi karşılayabilmek adına donanımlara olduğu kadar yazılım ve bulut teknolojilerine de ihtiyacımız var. Enerjide dijitalleşme ile yakın gelecekte, cep telefonu uygulaması ile enerji tedarikçinizi değiştirebilecek ve evinizde sadece kendi seçtiğiniz ev aletlerinin enerji tüketmesine izin verebiliyor olacaksınız. Çatımızda güneş paneli, evimizin önünde elektrikli aracımızın olması; özellikle güneş enerjisi sektöründe dijital dönüşümün önemini vurgular nitelikteki çarpıcı örneklerdir.

Güncelleme Tarihi: 01 Aralık 2020, 09:18
YORUM EKLE

Legrand

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını