banner1322
x

ELEKTRİKLİ UÇAK GELİYOR

Dünyanın en hızlı ve tam elektrikli uçağını çalıştıracak teknolojiyi geliştiren Rolls-Royce, yer testlerini tamamladı.

ELEKTRİKLİ UÇAK GELİYOR
Endüstrideara

DERYA KUMTEPE - Rolls-Royce, dünyanın en hızlı ve tam elektrikli uçağına güç vermek amacıyla önemli bir teknolojinin testlerini tamamladı. Dünya çapında hız rekoru kıracak olan 500 beygir gücündeki elektrikli güç aktarım mekanizmasına yönelik yapılan test, ‘ionBird’ isimli tam ölçekli bir uçak replikası üzerinde gerçekleştirildi. 

KARBON HEDEFİMİZE YARDIMCI OLUYORLAR 

Konuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Birleşik Krallık Ticaret ve Sanayi Bakanı Nadhim Zahawi gelecekte ulaşımın temiz elektrik kaynaklarıyla yapılacağına işaret ederek Rolls-Royce gibi şirketlerin uygun teknolojiler geliştirdiklerini ve bu sayede net sıfır karbon emisyonu hedeflerimize ulaşmak için yardımcı olduklarını belirtti. Zahawi konuşmasına şu sözlerle devam etti: “ACCEL projesi hükümetimizce de destekleniyor. Bu kapsamda gerçekleştirilen yer testlerinin tamamlanması, sadece dünya rekoru girişimine yönelik bir adım değil. Bu proje aynı zamanda çok sayıda yolcu taşıyacak tam elektrikli ve hibrit-elektrikli uçakların geliştirilmesine yönelik önemli bir hamle.” 

“BU PROJEYLE YETENEKLERİNİ GELİŞTİRİYOR” 

Konuyla ilgili ayrıca Rolls-Royce Elektrikli Sistemler Direktörü Rob Watson bir açıklama gerçekleştirdi. Rolls-Royce’un 2050 yılına kadar ulaşılması hedeflenen net sıfır karbon emisyonuna öncülük ettiklerinin altını çizdi. Watson ayrıca, ACCEL projesi çerçevesinde yer testlerinin tamamlanmasıyla proje ekibi için çok önemli bir başarıya imza attıklarını belirtti. Watson konuşmasını şu sözlerle sürdürdü: “Dünya rekoru kırmaya yönelik kritik bir adım atıldı. Bu proje aynı zamanda, Rolls-Royce’un yeteneklerinin geliştirilmesinde ve sürdürülebilirlik stratejisi kapsamında önemli bir yeri var. Özellikle Uçuş elektrifikasyonun sağlanması konusunda liderliğimizi sürdürmek için bize yardımcı oluyor.” 


 

Güncelleme Tarihi: 29 Eylül 2020, 17:19
YORUM EKLE

Aha Geva-bot

Aha MerusPower

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını