banner1322
x

DIŞA BAĞIMLILIĞI BU FABRİKA BİTİRECEK

Şarj cihazları, batarya sistemleri, enerji depolama sistemleri konusunda faaliyetlerini sürdüren Aspilsan Enerji, şimdi de lityum iyon pillerini üretmek amacıyla yatırım yaptı.

DIŞA BAĞIMLILIĞI BU FABRİKA BİTİRECEK
Merus Power, Aha Teknoloji Teşvik

Aspilsan Enerji, Türkiye’nin pil ve batarya ihtiyacını gidermek amacıyla 1981 yılında kuruldu. Bugün ise Türk savunma sanayi sektörünün önemli oyuncularından biri konumunda yer alıyor. Bu kapsamda Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı şirketlerinden biri olarak hem batarya sistemleri hem şarj cihazları hem de helikopter aküleri alanında ürün geliştirmeye devam ediyor. Aspilsan Enerji şimdi de Türkiye'de seri üretimi yapılmayan lityum iyon pillerini üretmeye hazırlanıyor. Bu alanda yatırım yapan Aspilsan Enerji, yerli ve millilik oranını önemli ölçüde artırmayı hedefliyor. 

YENİ YATIRIM YAPTI 

Enerji depolama sistemleri, elektrikli araç bataryaları, elektronik kart üretimi alanında faaliyetlerine devam eden Aspilsan Enerji, çalışmalarını Kayseri’de, İstanbul’da ve Ankara’da bulunan üç ayrı Ar-Ge Merkezi’nin desteğiyle sürdürüyor.  Türkiye'de seri üretimi yapılmayan lityum iyon pillerini üretecek firma, ürünlerdeki yerli ve millilik oranını önemli ölçüde artırmak için yeni yatırım yaptı. Türkiye’nin dışa bağımlılığını azaltması hedeflenen bu yatırımla yalnızca pil üretilmeyecek. Aynı zamanda kendi özgü pil geliştirmelerinin yapılabileceği yeteneklere sahip olunacak. Aspilsan Enerji tarafından yapılan açıklamaya göre toplam 25 bin metrekare kapalı alana kurulacak tesis, pil üretim, batarya paketleme, Ar-Ge merkezi, idari ve sosyal tesisleri bünyesinde barındıracak. Mimarsinan Organize Sanayi Bölgesi'ndeki temel atma töreni, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve üst düzey diğer devlet erkanı ve davetlilerin katılımı ile gerçekleştirilecek.
 

Güncelleme Tarihi: 02 Ekim 2020, 11:16
YORUM EKLE

Aemot

Vat

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını