Demirören elektrik faturalarını yüzde 40 düşürecek

Demirören A.Ş, ısıtma sektöründe verimliliği esas alan çalışmaları doğrultusunda ‘teras ısıtıcılar’ olarak nitelendirilen açık, yarı açık veya yüksek alan ısıtıcılarının verimliliğini yüzde 97’ye çıkaran bir sistem geliştirdi.

Demirören elektrik faturalarını yüzde 40 düşürecek
Robot Zirvesi

Piyasada üretilen ve kullanılan cihazlarda 1 metreküp doğalgazın yanması sonucunda yüzde 64 verimlilik ile 440-450 santigrat derece sıcaklığa ulaşılırken, Demirören A.Ş’nin yeni teknolojisi ile verimlilik oranı yüzde 97’ye, sıcaklık ise 980 santigrat dereceye kadar ulaşıyor. Demirören A.Ş, Barakfakih Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteriyor ve radyant fiber ısıtıcılar üretimi alanında en yetkin şirketler arasında gösteriliyor. Isıtma sektöründe verimliliği esas alan çalışmaları doğrultusunda ‘teras ısıtıcılar’ olarak nitelendirilen açık, yarı açık veya yüksek alan ısıtıcılar bulunuyor. Teras ısıtıcılar ile verimliliği yüzde 97’ye çıkaran bir sistem geliştirdi. Yüksek verimli brülör sisteminin patentini alan şirket, 17 ülkede daha patent almak için girişimlere başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan Demirören A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Arif Demirören, “Dünyada ilk olarak nitelendirebileceğimiz bu teknolojiyi bugün sadece açık alan ve yüksek alanlarda ısıtma için kullanıyoruz. Ama bu teknoloji pişirme ve kurutma ile ilgili pek çok alanda kullanılabilir.” dedi.  
 
ENERJİ FATURASI EN AZ YÜZDE 40 DÜŞECEK 

Demirören, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu sistem LPG enerjide kullanılabildiği gibi farklı cihazlara da evrilebiliyor. Bugün sadece ısıtma alanında açık alan ve yüksek alanlarda bu teknolojiyi kullanıyoruz. Yani bu sistem ısıtma, pişirme ve kurutmada nerede ihtiyaç varsa kullanılabilir. Şu anda çok yüksek oranlarda imalatımız yok sayısal değerler olarak. Şimdilik sadece açık alanların ısıtılmasında kullanılan cihazların üretimini gerçekleştiriyoruz. Türkiye’de bu sistemi üreten 8 farklı firma daha bulunuyor. Ayrıca Alman, İngiliz ve İtalyan malı ürünler de Türkiye pazarında yer alıyor. Diğer markalar ısıyı seramik taşlar vasıtasıyla yayıyor. Seramik cihazların maksimum yüzey sıcaklığı 480 santigrat ile 500 santigrat derecedir. Biz bu rakamı 1200’den 980 santigrat dereceye düşürdük. Sonuçta 1 metreküp gaz yakıyorsunuz. Bu gazı biz binlerce kilometre öteden bedelini ödeyerek getiriyoruz. Ayrıca enerji hatlarının ve altyapının maliyetine katlanıyoruz. Enerjinin maliyeti çok yüksek. Bu çok yüksek olan enerjiyi en iyi şartlarda, doğru şekilde tasarruf ederek verimli olarak kullanma mecburiyetimiz var. Bizim ürettiğimiz cihaz doğalgazın içindeki tüm gazı yakıyor. Sadece yüzde 3’lük bir su buharı kalıyor. O da kaçınılmaz bir şeydir. Sonuç olarak bir firma 10 bin lira enerji faturası ödüyorsa, bu rakam bizim cihazımızla 6 bin liraya düşecektir.”


Güncelleme Tarihi: 26 Mart 2020, 17:23
YORUM EKLE

Kontek

Repg

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını