ÇİN 2060 YILINA KADAR NET SIFIR EMİSYONUNA ULAŞACAK

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) eski başkan yardımcısı Al Gore, Çin 2060 yılına kadar net sıfır emisyonuna ulaşacak.

ÇİN 2060 YILINA KADAR NET SIFIR EMİSYONUNA ULAŞACAK
EndüstrideAra - Haber Detay

Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) eski başkan yardımcısı Al Gore, Washington Post gazetesinde Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in İklim Zirvesi’ndeki konuşmasını değerlendirerek Çin’in “işleri planlama ve yerine getirme” konusunda iyi bir tarihe sahip olduğunu söyledi. Gore, 2060’a kadar Çin’in net sıfır emisyona ulaşma hedefinden daha fazlası yapacağını tahmin ettiğini ve bunun iklim değişikliğine karşı küresel mücadele için kritik olduğunu vurguladı. Gore, İklim Zirvesi’ni “heyecan verici ve önemli” olarak değerlendirip dünyanın iklim sorunları üzerinde siyasi kritik noktayı geçtiğini söyledi.    

KARBON EMİSYONU İÇİN EYLEM PLANI HAZIRLANDI 

İklim Zirvesi’nde bir konuşma yapan Çin Halk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Xi Jinping, geçen yıl Çin’in 2030 yılından önce karbondioksit emisyonunda zirveye ulaşma, 2060 yılından önce de karbon nötrlüğü elde etme hedeflerini açıkladığına işaret ederek bunun Çin’in insanlık için kader ortaklığı oluşturma konusunda üzerine düşen sorumlulukları yerine getirme ve sürdürülebilir kalkınma gerçekleştirme yönünde aldığı önemli bir karar olduğunu belirtmişti. Xi Jinping, Çin’in karbon emisyonunda zirveye ulaşma ve karbon nötrlüğü elde etme hedeflerini ekolojik medeniyet inşasının genel planına dâhil ettiğine işaret ederek, karbon emisyonunu zirveye ulaştırmak için bir eylem planı hazırlandığını duyurdu. Xi, Çin’in kömürden elektrik üretme projelerini ciddi şekilde kontrol altına alacağını, karbondioksit içermeyen sera gazı kontrolünü güçlendireceğini ve ulusal karbon emisyonu ticaretini ilerleteceğini kaydetti.
 

YORUM EKLE

Legrand

Vat

Dergiler