banner1322
x

Aksa Elektrik, ikinci çeyrek tüketim rakamlarını duyurdu

Aksa Elektrik, hizmet bölgesindeki illerin bu senenin ikinci çeyreğine ait elektrik tüketim rakamlarını açıkladı.

Aksa Elektrik, ikinci çeyrek tüketim rakamlarını duyurdu
Endüstrideara

İSTANBUL (AA) - Aksa Elektrik, hizmet bölgesindeki illerin bu senenin ikinci çeyreğine ait elektrik tüketim rakamlarını açıkladı.

Aksa Elektrik tarafından komuyla ilgili olarak yapılan açıklamaya göre, şirketin hizmet verdiği Çoruh ve Fırat bölgelerinde bu yılın ikinci çeyreğinde elektrik tüketiminde geçen senenin aynı dönemine nazaran yüzde 6 ila 14 arasında düşüş yaşandı.

Bahse konu olan dönemde, Trabzon, Rize, Giresun, Gümüşhane ile Artvin'den oluşan ve 1,2 milyondan fazla abonenin yer aldığı Çoruh bölgesinde geçen yılın aynı dönemine göre toplam elektrik tüketimi yüzde 14'ten fazla düştü.

Çoruh bölgesinde tüketimdeki en belirgin azalma, yaklaşık yüzde 19 düşüşle Gümüşhane'de yaşandı. Bu oran Rize'de yüzde 16, Trabzon'da yüzde 12, Artvin'de yüzde 10, Giresun'da da yüzde 7 şeklinde gerçekleşti.

Aynı dönemde, Malatya, Elazığ, Bingöl ve Tunceli'den oluşan ve yaklaşık 900 bin abonenin yer aldığı Fırat bölgesinde ise elektrik tüketimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 6'dan fazla azaldı.

Söz konusu bölgede, elektrik tüketimi Bingöl'de yüzde 14, Tunceli'de yüzde 12, Malatya'da yüzde 8'den fazla düşerken, Elazığ'da elektrik tüketimi geçen seneye yakın seviyede seyretti.

En düşük tüketim nisanda, en yüksek haziranda gerçekleşti.

Toplam nüfusu 4 milyon olan Çoruh ve Fırat bölgelerinde en düşük tüketim nisanda yaşanırken, en yüksek tüketim ise haziranda gerçekleşti.

Bu senenin ikinci çeyreğinde Fırat bölgesinde en yüksek tüketim Malatya'da gerçekleşirken, Çoruh bölgesinde ise Trabzon en yüksek tüketimin gerçekleştiği il oldu.

Her iki bölgede de bu yılın ilk altı ayında yeni abone sayısında artış yaşanırken, Çoruh bölgesinde Trabzon, Fırat bölgesinde ise Elazığ en fazla yeni abone artışının gerçekleştiği iller oldu.

Güncelleme Tarihi: 05 Ağustos 2020, 18:09
YORUM EKLE

Aemot

DalElektrik Solar Banner dikey

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını