Son zamanların en önemli konularından biri kullandığımız enerjide verimlilik sağlayabilmek. Hem işletmeler hem de konutlarda tüketilen enerji fosil yakıtlara bağımlı ise hem çevreye hem de ekonomiye zarar veriyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının artması sonucu sera gazı salımını azaltmış oluyor ayrıca yenilenebilir enerji kaynaklarını kullanarak daha fazla verimlilik sağlıyoruz. 

Verimlilik sağlamada önemli noktalardan biri oturduğumuz konutlarda ısı yalıtımı yaptırmak. Enerjide tasarruf ve verimliliği ayrılmaz birer bütün olarak düşünebiliriz. Her iki kavramda yapılan uygulamalar sonucu birbirini destekliyor.  Binalarda bulunması gereken en önemli yeniliklerden biride ısı yalıtımıdır. Isı yalıtımının önemini şöyle anlatabiliriz; iyi bir mantolama sayesinde iç kısımdaki ısının dışarı çıkması engellenir buda enerji tasarrufu sağlar. Ayrıca dış kaplama çevreye dost bir uygulamadır enerjiyi orantılı kullanarak doğaya daha az sera gazı salınımı yapar.  

MEVSİMLER ARTIK DAHA KONFORLU

Konutlara yapılan yalıtım ile kış ve yaz aylarında daha sıcak ve daha soğuk hava koşulları rahatlıkla sağlanabiliyor. Böylelikle hem yaşam standardı artıyor hem de yaşam koşulları daha konforlu hale geliyor.

Solar3GW 'Türkiye Güneş Enerjisi Sektöründe İstihdam’ Raporu Açıklandı Solar3GW 'Türkiye Güneş Enerjisi Sektöründe İstihdam’ Raporu Açıklandı

Genel Müdür Abbas Akbaba, ısı yalıtımının enerji verimliliğine katkısı nedir bu konu neler söyleyebilirsiniz?

Enerjide verimlilik sağlamak istediğimiz aklımıza ilk gelen uygulamalardan biri ısı yalıtımı oluyor. Tabi verimlilik sağlamak için tek yönlü hareket etmemek gerekiyor ama binalarda ısı yalıtımı yapılması çok önemli bir nokta. Özellikle su ve ısı yalıtımı yapılması çok önemli rol oynuyor.  Binaların yapısal durumuna göre yapılan ısı yalıtımı %20-%70 oranları arasında bir tasarruf sağlayabiliyor. Bu durumda yaşam alanınızı daha konforlu kılıyor, bütçeye katkı sağlıyor ayrıca yapılan yalıtım sayesinde yaşam alanınız olan binaların ömrü uzuyor. Bunlara ek olarak en önemli nokta enerjide verimlilik artıyor. Ayrıca şu konudan da bahset istiyorum; ısı yalıtımı yapılmak istendiği ilk zaman maliyetli bir uygulama gibi duruyor fakat sonrasında yalıtım yaptırmanın getirilerini olumlu şekilde alıyorsunuz.

Peki binalarda ısı yalıtımı yaptırırken nelere dikkat etmeliyiz?

Öncelikle bir örnekle başlamak istiyorum; bir insan düşünelim kıs mevsiminde dışarı çıktığında salt başına şapka takmış ama kıyafet olarak çok ince bir hırka giymiş olsun. Bu tercih sonucunda sadece başını korumaya almış olacak vücudunun çoğunluğu soğuk havaya maruz kalarak hasta olacak. Binalarımızı da böyle düşünebiliriz bir tek çatı yalıtımı yaparak binanızı koruyamazsınız. Yalıtım çeşitlerinden herhangi birini yaptırmak istediğinizde binanın temelinden başlayarak çatısına kadar her alanı düşünmeniz gerekir. Bu doğrultuda ilerleyerek dönüşüme sokmalısınız binanızı. Buna ek olarak kullandığınız malzemenin kalitesi çok önemli, yaptırdığınız ısı yalıtımının enerji kaybını en minimuma düşürmesi gerekir.   

Editör: Semra Çakmak