ABD Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuvarı (NREL) araştırmacıları; kum kullanarak yenilenebilir enerji depolamanın daha ucuz ve verimli bir yolunu keşfettiler. “Termal enerji depolama” olarak bilinen, enerjiyi depolamak için kum kullanma süreci, kum parçacıklarının sıcaklığını yükseltmek için yenilenebilir enerjiyle çalışan ısıtıcıların kullanılmasını içerir. Ortaya çıkan sıcak kum daha sonra silolarda depolanabilir ve hapsedilen termal enerji elektriğe dönüştürülebilir. Termal enerji depolamanın çok daha ucuz ve uygun maliyetli olduğu belirtilirken, ayrıca uzun süreli enerji depolaması açısından da daha verimli olduğu ifade ediliyor.

NREL’de araştırmacı olan Jeffrey Gifford “Karbon azaltma hedeflerimize ulaşmak istiyorsak, uzun süreli enerji depolama cihazlarına ihtiyacımız olacak. Parçacık termal enerji depolaması, nadir toprak metallerine veya karmaşık ve sürdürülemez tedarik zincirlerine sahip malzemelere dayanmıyor.” dedi NREL’de geliştirilen termal enerji depolama süreci, ABD’nin Ortabatı bölgesinden gelen normal eski kumu kullanıyor.

YENİLENEBİLİR ENERJİ VE E-MOBİLİTE ŞARJ FUARI ANKARA’DA GERÇEKLEŞECEK YENİLENEBİLİR ENERJİ VE E-MOBİLİTE ŞARJ FUARI ANKARA’DA GERÇEKLEŞECEK