banner1339
x

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan’ın iş gündemi…

Özilhan, 49.su gerçekleşen TÜSİAD Genel Kurul Toplantısı’nda konuşma gerçekleştirdi.

TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan’ın iş gündemi…
Enerji Zirvesi

TÜSİAD’ın 49. Genel Kurul Toplantısı 20 Şubat 2019’da gerçekleşti. Yeni Yönetim Kurulu, Yüksek İstişare Konseyi Başkanlık Divanı, Denetleme Kurulu ve Haysiyet Divanı seçimlerinin gerçekleştiği toplantıda konuşma gerçekleştiren TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi Başkanı Tuncay Özilhan, konuşmasına gündemlerinin oldukça yoğun olduğunu söyleyerek başladı.

Özilhan, konuşmalarında genel itibariyle küresel ölçekteki sorunları anlatıp sonrasında bu sorunların Türkiye’deki etkilerinin analizini yaptığını belirtti. Küresel ölçekte tüm dünyada tırmanan siyaset gerilimleri ile belirsizliklerin yanı sıra global ekonomideki kara bulutlardan bahseden Özilhan, Türkiye’deki işsizlikten enflasyon rakamlarına ve iflaslara değin pek çok olumsuzluklar ile gündemlerinin bir hayli yoğun olduğunu belirtti.

Konuşmasında genellikte tarım sorunu aksında kalmayı tercih eden Özilhan, 780 bin kilometrekarelik Türkiye topraklarının yalnızca Ankara’dan görünenler ile doğru kanıya varılamayacağını belirtti. Uzun bir süredir gündemde olan gıda enflasyonunun bu seçimlerde de ana gündem maddesi olduğunu vurgulayan Özilhan, 2007 yılından 2018 yılına kadar dünyadaki gıda artış oranının yüzde 10 olmasına karşın Türkiye’de yüzde 200 olmasına da dikkat çekti. 

Tarımı ihmal eden ülkelerin geleceklerini tehlikeye attıklarının altını çizen Özilhan, “Türkiye olarak tarımı ihmal etmeyelim.” dedi. Türkiye’nin sanayileşmeye verdiği önem kadar tarıma da yatırım yapmasının elzem olduğunu belirten Özilhan, pek çok farklı tarım maddesinin niş üretimini yaparak Türkiye olarak ciddi fırsatlar yakalanabileceğinin de altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 25 Şubat 2019, 09:07
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını