banner1049
x

Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Başkanı Zafer Yıldırım’ın iş gündemi…

İnşaat sektörünün 2018 konut satış istatistiklerine yönelik açıklama yapan Yıldırım “Ekonomik toparlanma inşaat sektöründen yapılmalı.” dedi.

Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Başkanı Zafer Yıldırım’ın iş gündemi…
EndüstrideAra1

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), açıkladığı 2018 yılı Aralık ayı ‘Konut Satış İstatistikleri’ne göre, Türkiye’de 2018 yılı içerisinde 1 milyon 375 bin 398 konut satış sonucu el değiştirmiş durumda. Konut satışları 2018’de bir önceki yıla nazaran yüzde 2,4 azalmış durumda. İstanbul ise 234 bin 55 konut satışı ve yüzde 17 pay ile konut satışları sıralamasında ilk sırada. Rakamlara göre İstanbul'u yüzde 9,5 oranla Ankara izliyor. Konuya ilişkin açıklamada bulunan Türkiye Genç İş Adamları Derneği (TÜGİAD) Ankara Şubesi Başkanı Zafer Yıldırım, inşaat sektörünün uzun yıllardır milli ekonominin dinamosu görevini gördüğünü aktardı. Yıldırım, bu durumun eleştirilebileceğini ancak hali hazırda kısa vadedeki toparlanma planlarının en önemli dayanaklarından birisinin de ister istemez inşaat sektörü üzerinden olması gerektiğini söyledi.

Yıldırım yaptığı açıklamada, inşaat sektörünün birçok farklı sektörü de beraberinde beslediğini hatırlattı. An itibariyle yalnızca Ankara’da ile 50 bine yaklaşmış konut fazlası olduğunu belirten Yıldırım, konut satışlarının bir önceki yıla nazaran yüzde 2,4 oranla azalmış olduğunu söyledi. Bunların yanı sıra en dramatik düşüş oranının banka kredileri ile yapılan satışlarda olduğuna dikkat çeken Yıldırım, ipotekli satışların yüzde 79 oranında azaldığını söyledi ve ekledi “Banka faiz oranlarının bu denli yüksek olduğu ve olacağı öngörülen ileriki dönemlerde de ipotekli satışların artması beklenemez.”

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 13:59
YORUM EKLE

Enerji Zirvesi

Proses Zirvesi

Dergiler