banner1322
x

TOSB YKB Ömer Burhanoğlu’nun iş gündemi…

TOSB, İnovasyon Ekosistemi Haline Geldi

TOSB YKB Ömer Burhanoğlu’nun iş gündemi…
Endüstrideara

Gebze Teknik Üniversitesi (GTÜ)’nün düzenlediği ve ‘Teknolojik Dönüşüm’ün konuşulduğu ‘Girişimcilik Zirvesi 2018’ sona erdi. Zirvede Otomotiv Yan Sanayi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (TOSB) Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Burhanoğlu, yatırımcıların yeni nesil mühendis adaylarına ihtiyacı olduğunu belirtirken, Gebze’ye açılacak Girişim Evi’ni de müjdeledi.


Yeni girişimci gençlerin avantajlı olduğunu belirten Burhanoğlu, “Biz, büyüklerimiz bize ne öğrettiyse onu yapmaya ve uygulamaya çalıştık. Şimdiki girişimci gençler; istediği her ne ise onu öğreniyor, onu yapıyor ve kendini dünyaya çok daha rahat adapte edebiliyor. Bunların hepsi veri kullanımının dünyada kolaylaşmasıyla sağlandı. Artık sadece internet ve insanlar değil, makineler ve diğer bütün bilişim sistemleri birbirleriyle haberleşebiliyor. Bu da yepyeni iş modellerini ortaya çıkarıyor. Artık tek seferlik kazanç sağlayan modeller değil; tüketici bağımlılığı yaratan, onlara hayatı kolaylaştıran yeni iş modelleri var” dedi.


“Gebze’nin girişim evi TOSB’da olacak”
Türk Ekonomi Bankası (TEB) ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) işbirliğiyle oluşturulan TEB - TİM girişim evlerinden TOSB’a da açılacağını belirten Burhanoğlu, “Gebze bölgesine yeni bir girişim evi açılacak ve bu da TOSB’da olacak. Bu girişim evlerine otomotivde yenilik üzerine çalışan girişimci arkadaşlarımız alınacak ve onlara serbestlik tanınacak. Yani girişimci arkadaşlarımız başka bir kuluçka merkezinde de çalışıyor olabilecek. Girişim evine kabul edilen girişimci arkadaşlarımız burada geliştirdiği uygulamaları test etme imkanı bulacak.” dedi.
“TOSB’da yatırım ağı oluşturacağız”
TOSB içerisinde kendi konusunda uzman çok sayıda yan sanayici olduğunu belirten Burhanoğlu, “Girişimci gençler burada istedikleri firmada, istediği konuda çalışma yapabilecek ve uygulamalarını oralarda test etme şansı bulabilecek. Burada yatırımcı ile girişimci arasında bağ kurulacağına inanıyoruz, çünkü oradaki yeni nesil aklı ve inovasyonu gören yan sanayicimiz onlara yatırım yapacak, böylece yeni bir yatırım ağı oluşacak” dedi.


“Gençlere ihtiyacımız var”
Yeni iş modellerine ve gençlere ihtiyacımız olduğunu söyleyen Burhanoğlu, “Yeni akla, inovasyona ihtiyacımız var. Dünyada ekonomi artık inovasyon üzerine dönüyor. Dünyada aracılar ortadan kalkıyor. Bugün olmasa bile yarın konumuz blockchain olacak. Blockchain geldiği zaman aracılar ortadan kalkacak. 

YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını