banner1013
x

TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu’nun iş gündemi…

Dalgalı kur ve ekonomideki durağanlığın getirilerinden biri de yüksek faiz. Üreticinin yatırımlarını frenleyen bu durum hakkında TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu açıklamada bulundu.

TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu’nun iş gündemi…
EndüstrideAra - Haber Detay

Yüksek faiz rakamları neticesinde üreticinin yatırımlarını frenlediğini vurgulayan Aydoğdu “2019’da daha dengeli bir ekonomi beklentisindeyiz. Faizlerin düşmesi ile yatırımlar yeniden başlayacak ve istihdamın önü açılacaktır.” dedi.

Son dönemlerde enflasyonda yaşanılan sınırlı düşüş faizlere henüz yansımamış durumda. Merkez Bankası para politikasında herhangi bir düzeltmeye gidilmeyeceği vurgusunu yapıyor. Faizlerin yükselişi ve kurdaki dengesizlikler üreticiyi yatırımlarını kısıtlamaya itiyor. Endüstrinin kalbi olarak nitelendirilen ‘takım tezgahları sektörü’ de faizlerdeki düşüşü bekliyor. Takım Tezgahları Sanayici ve İşadamları Derneği (TİAD) Başkanı Hakan Aydoğdu da konuyla ilgili görüşlerini bildirdi. İmalat sanayicisinin projesi veya işi olsa bile nakit parası olmaması durumunda yüksek faizli ve düşük kar marjlı yatırımlardan kaçındığını belirten Aydoğdu, yüksek faizin, yatırımlarındaki amortisman süreçlerini uzattığına da dikkat çekti. “Böyle bir ortamda sanayici yatırımı mantıklı görmüyor” diyen Aydoğdu, 2019 yılında daha dengeli bir ekonomi beklentisinde olduklarının altını çizdi. Aydoğdu, düşük faiz oranlarının yatırımı ve dolayısıyla istihdamı da arttıracağının vurgusunu yaptı.

Global Markalar Türkiye Pazarında Israrcı


TÜYAP Fuar ve Kongre Merkezi’nde 2 – 7 Ekim 2018 tarihinde gerçekleştirilen MAKTEK Avrasya Fuarı’ndaki gözlemlerini paylaşan Aydoğdu, takım tezgahları sektöründe hizmet veren küresel markaların Türkiye pazarındaki ısrarcı tavrını anlattı. Takım tezgahları sektörüne imalat sanayisinin can damarı diyen Aydoğdu, “İhtiyaç oldukça üretim, üretim oldukça da ihracat devam edecektir.” açıklamasında bulundu. Aydoğdu ayrıca, sanayicilerin deyim yerinde ise ilmek ilmek ördüğü atölye veya fabrikalarında kepenk kapatmaya asla niyetli olmadığının altını çizdi ve ekledi “Özellikle MAKTEK Avrasya Fuarı’ndan kaynaklı sektör paydaşlarımızın siparişlerinde artış olmuştur. İhtiyaç halinde üretim devam edecektir. Bu da ihracata devam etmek demektir.”
 

Güncelleme Tarihi: 08 Aralık 2018, 12:20
YORUM EKLE

Radyo

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler