banner1322
x

TİAD Başkanı Aydoğdu’nun iş gündemi…

Makina ve Teçhizat Teşvikleri, Zamanında Alınabilirse Değerli Olur

TİAD Başkanı Aydoğdu’nun iş gündemi…
Endüstri 40 Zirvesi

TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu ‘100 günlük Eylem Planı’ çerçevesinde KOBİ’lere verilen makina-teçhizat desteğinin altın değerinde olduğunu belirterek “KOBİ’ler, proje yazılmasından altı ay veya bir sene sonra bu teşviği aldığında bunu bir değere dönüştüremiyorlar. Artan döviz kuru büyük olumsuzluk yaratıyor. Teşvik mekanizmasının hızlandırılmadı.” dedi.
 
 
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi’nin açıkladığı ‘100 günlük Eylem Planı’ çerçevesinde KOBİ’lerin üretim gücünü artırmak adına bir dizi proje yer alıyor. Yerli üretim için teknoloji ve imalat sektörlerinin ön plana çıkarıldığı icraat planında, makina ve teçhizat destek programı da bulunuyor. Bu kapsamda yaklaşık bin işletmeye 100 milyon liraya kadar makina-teçhizat desteği verilmesi planlanıyor. Ancak verilen bu teşviklerin faydalı olabilmesi için KOBİ’ye zamanında ulaşması gerekiyor. TİAD Başkanı Hakan Aydoğdu, Başkan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ‘100 günlük icraat programı’ kapsamında makina ve teçhizat kullanımına ayrı bir bölüm ayrılmasının memnuniyet verici olduğunu söyledi.
 
ÜRETİM EKONOMİSİ ŞART

Türkiye’nin ekonomik krizlere daha dirençli olabilmesi için üretim gücünün artırılması gerektiğini söyleyen Hakan Aydoğdu “Üretimi güçlü ülkeler ekonomik olarak güçlü ülkelerdir ve ekonomik dalgalanmalardan az etkilenir. Bir yerden başlamak gerekli. Hükümetin verdiği teşvikler özellikle makina-teçhizat teşviği çok önemli. Zira makinalaşamayan ülkeler dışa bağımlı kalmak zorundadırlar. Uzun vadede çok olumlu sonuçlar vereceğine inanıyoruz.” diye konuştu. 
 
UZUN BEKLEME SÜRESİ SORUN OLUYOR
Geçmişte verilen teşvik programlarında bazı sıkıntılar yaşandığını ifade eden Aydoğdu “Bu İcraat Programı’nda bunların yaşanmamasını temenni ediyoruz. Yaşanan en büyük sıkıntı; proje yazıldıktan sonra, yetkili mercilerce bunun çok uzun süre incelenmesi ve sonuçlanmasıydı. Bu esnada ekonomide oluşan negatif durumlar karşısında firmaların projeleri kabul edilmiş olsa bile dövizdeki artış sebebi ile firmaların çoğu bu projeleri yapmaktan vazgeçti. Bir projeyi sunup aylar sonra teşvik çıkması şirketlerin dengelerini bozdu. Böylece o teşvikte bir işe yaramadı. Teşviklerde yaşanan bürokrasi süreci, şirketleri zor durumda bıraktı.” dedi.
Yapılacak teknolojik yatırımların yüzde 65’inin ithal ürünlerden, yüzde 35’inin de yerli ürünlerden tedarik edildiğini belirten Aydoğdu “Hem ithal hem yerli makina üreticisi teşvik kapsamında TL olarak altı ay veya bir sene boyunca sabit fiyat veremiyor. Makina yatırım teşviklerinde işlem uzayacaksa reel fiyatlamalar göz önüne alınmalı ya da dövizdeki artış proje sonunda ek bütçe ile tamamlanabilir olmalı ki bu yatırımlar gerçekçi olabilsin.” açıklamasını yaptı. 
 


 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını