banner1322
x

Teksüt YKB Cevdet Arınık’ın iş gündemi…

Süt Üretiminde 20 Milyon Tonu Yakaladık

Teksüt YKB Cevdet Arınık’ın iş gündemi…
Endüstrideara

Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, Türkiye’de süt üretiminin son yedi yılda yüzde 50’nin üzerinde artış gösterdiğini belirterek, "Türkiye'de 2017 yılında 20 milyon 700 bin ton süt üretildi. Üretim düzenli olarak artıyor. Bu sütü hem işliyoruz, hem de ihraç ediyoruz" dedi.


Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Kariyer Geliştirme Uygulama ve Araştırma Merkezi’nce 3 Mayıs tarihinde düzenlenen panele, Türkiye’nin en büyük süt ve süt ürünleri kuruluşlarından Teksüt’ün Yönetim Kurulu Başkanı Cevret Arınık’ın yanı sıra Al Baraka Türk Katılım Bankası CFO’su Temel Hazıroğlu katıldı. Akademisyen Dr. Hamit Akçay moderatörlüğünde yapılan panelde, başarının altın anahtarı olarak değerlendirilen ‘Azim’ konusu ele alındı. 
Teksüt Yönetim Kurulu Başkanı Cevdet Arınık, mücadele azmi olmadan herhangi bir şeyi elde etmenin mümkün olmadığını dile getirdi ve “Mücadele azmi ile birlikte başarıyı getiren esas şey, çalışmak değil, çok çalışmaktır” dedi.
 
Teksüt’ün kurulduğu 1956’dan bugüne dek geçirdiği aşamaları öğrencilerle paylaşan Cevdet Arınık, Türkiye’deki süt üretimi ve sektörünün gelişimine de değindi. “Türkiye’de süt üretimi düzenli olarak artıyor, süt sektörü giderek gelişiyor ve bunlarla birlikte süt ihracatımız da düzenli olarak yükseliyor” diyen Arınık, şu bilgileri paylaştı: ”2010 yılında Türkiye’de 12 milyon ton süt üretilirken, 2017 yılında 20 milyon 700 bin ton süt üretildi. Üretilen sütün yaklaşık yarısı, süt sanayi işletmeleri tarafından kullanıldı. Üretim düzenli olarak artıyor. Bu sütü hem işliyoruz, hem de ihraç ediyoruz. Türkiye’nin yakın coğrafyasında süte yönelik talebi olan kalabalık ülkeler var. Ayrıca uzak coğrafyalar da sütümüze yönelik potansiyel pazarlar öne çıkıyor. Biz Teksüt olarak örneğin Tayvan’a ihracat yapıyoruz. Devletimiz de Çin’e süt ürünleri satabilmek için gerekli çalışmaları yapıyor. Bütün bunlar ışığında Türkiye’de süt üretiminin ve süt sektörünün geleceğinin açık olduğunu düşünüyorum.”

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını