banner1339
x

TÇMB CEO’su İsmail Bulut’un iş gündemi…

Beton Bariyerler İle Yüksek Trafik Yol Güvenliği Sağlayabiliriz

TÇMB CEO’su İsmail Bulut’un iş gündemi…
Endüstri 40 Zirvesi

Ölümlü trafik kazalarının büyük çoğunluğu araçların karşı şeride geçmesinden kaynaklandığını kaydeden İsmail Bulut; "Ülke çapında beton bariyer kullanımını artırarak araçların karşı şeride geçmesini önlemek ve ölümlü trafik kaza oranını en aza indirmek mümkün" dedi. 

Yolların emniyet kemeri güçlü, sağlam Beton Bariyerler ile trafik yol güvenliğini maksimize etmek mümkün. Dünya Bankası verilerine göre ülkemizde gerçekleşen trafik kazaları sebebiyle sadece 2016 yılındaki kaybımızın 38,9 milyar TL olduğunu söyleyen TÇMB CEO’su İsmail Bulut; "Ülkemizde gerçekleşen trafik kazalarında her gün 22 kişi ölüyor, 642 kişi yaralanıyor ve 66 kişi ise bu kazalar nedeniyle engelli kalıyor. Ölümlü trafik kazalarının büyük çoğunluğu araçların karşı şeride geçmesinden kaynaklanmaktadır. Bu nedenle ülke çapında beton bariyer kullanımını artırarak araçların karşı şeride geçmesini önlemek ve ölümlü trafik kaza oranını en aza indirmek mümkündür.” dedi. Sağladığı avantajlar sayesinde İngiltere ve İrlanda’da orta refüjde beton bariyerlerin kullanılmasının yasal zorunluluk olduğunun altını çizen Bulut, beton bariyerlerin dünya çapında kullanıldığını belirtti. 

Ülkemizde de beton bariyerlerin yaygın kullanımı ile ölümlü trafik kazalarını en aza indirmek ve yıllık 8 milyar TL ekonomik kaybı önlemenin mümkün olacağını dile getirdi. Ayrıca beton yolların ülke ekonomisine olan olumlu katkısını vurgulayan Bulut; “Ülkemizin zenginliklerini yollara sermek yerine beton yol uygulamasıyla uzun ömürlü, sağlam, güvenilir, minimum düzeyde bakım-onarım gerektiren ve dışa bağımlılığı olmayan yerli ve milli yolları tercih etmeliyiz” diyerek beton yolların önemini ifade etti. 
Etkinlik oturumunda 48 üniversiteden yaklaşık 300 kişiye sunum yapan TÇMB Teknik Danışmanı Prof. Dr. Özgür Yaman, beton yolların mevcut yollara göre ekonomik üstünlüğüne vurgu yaparak beton yolların Almanya’da %38, Belçika’da yüzde 60, Fransa’da yüzde 34, ABD’de ise yüzde 28 oranında kullanıldığını ve ülkemizde de her geçen gün sağladığı avantajlar sayesinde bilinirliğinin arttığını öğrencilerle paylaştı. 


Mühendisliğe Hazırlık Kulübü tarafından her yıl düzenlenen CivilCon; inşaat mühendislerini sektöre hazırlamak ve nitelikli mühendisler yetiştirmek için teknik, sosyal ve kültürel etkinlikler düzenleniyor. 
2006’dan bu yana düzenlenen etkinliğin ikinci gününde TÇMB CEO’su İsmail Bulut’un moderatörlüğünde İTÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ali Osman Atahan ve ODTÜ İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Özgür Yaman ‘Beton Yollar ve Beton Bariyerler’ konusunda sunum gerçekleştirdiler. 
 

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını