banner1322
x

Star Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter’in iş gündemi…

Cari Açığın Kapanmasına 1,5 Milyar Dolarlık Katkı Sağlayacağız

Star Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter’in iş gündemi…
Robot Zirvesi

İlk enerjilendirmenin Ağustos 2017’de yapıldığını ve sahada tüm sistemlerin enerjilendirildiğini hatırlatan Mesut İlter: “STAR Rafineri ekonominin önemli dinamiklerinden biri olacak. Rafinerinin tam olarak faaliyete geçmesiyle birlikte cari açığın kapanmasına 1,5 milyar dolarlık katkı sağlayacağız” dedi.

Toplam yatırım tutarı 6.3 milyar dolar olan ve yılın üçüncü çeyreğinde açılması planlanan Star Rafineri’nin inşaat faaliyetlerinde yüzde 97.9’luk, proje genelinde ise yüzde 98.7’lik tamamlanma oranına ulaşıldı. 100 milyon adam-saat çalışma süresine ulaşılması nedeniyle gerçekleştirilen törende konuşan Star Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, ürettikleri ilk ürünü Eylül ayının son haftasında tankerlere göndermeyi planladıklarını ve bu hedefi gerçekleştirmek için Haziran’da ilk ham petrol gemisinin Star Rafineri’ye gelmiş olacağını belirtti.

Mühendislik, satın alma ve inşaat çalışmalarında 100 milyon adam-saat çalışma süresinin tamamlanması nedeniyle rafineri sahasında düzenlenen törende konuşan Star Rafineri Genel Müdürü Mesut İlter, rafinerinin bu yılın üçüncü çeyreğinde devreye alınacağını, ilk ham petrol gemisinin de haziranda rafineride olacağını söyledi. Star Rafineri’de ilk ürünü Eylül ayının son haftasında tankerlere göndermeyi planladıklarını kaydeden Mesut İlter, temmuz ayından itibaren ünitelerin peş peşe devreye alınarak test çalışmalarına başlayacaklarını ifade etti. Mesut İlter, “Bu hedefleri gerçekleştirmemiz için önümüzde tamamlamamız gereken yaklaşık 15 milyon çalışma saati daha var. Hedefimiz, Star Rafineri’yi zamanında ve güvenli bir şekilde tamamlayarak Türkiye ekonomisine değer katmak” dedi. Halen sahada 16 binden fazla kişinin çalıştığı bilgisini veren İlter, iş sağlığı ve güvenliği konusunun en önemli başlıklardan biri olduğunun altını çizdi ve gerçekleştirilen yatırımlarla bu alanda iyileşme sağlandığını söyledi.

“ÜSTÜN BİR ÇABAYLA ÇALIŞIYORUZ”

Star Rafineri’de devreye alma çalışmalarına başlandığını belirten Mesut İlter, ilk enerjilendirmenin Ağustos 2017’de yapıldığını ve artık sahada tüm sistemlerin enerjilendirildiğini hatırlatarak şöyle konuştu: “Buhar hatlarında temizlikler başladı ve önümüzdeki birkaç hafta içinde ilk yakıt gazını alarak kazanlarımızı devreye almaya başlayacağız. STAR Rafineri ekonominin önemli dinamiklerinden biri olacak. Rafinerinin tam olarak faaliyete geçmesiyle birlikte cari açığın kapanmasına 1,5 milyar dolarlık katkı sağlayacağız.”

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2019, 14:16
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını