banner1322
x

SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev’in iş gündemi; Azeri...

SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev, Azeri doğal gazının Türkiye üzerinden Avrupa’ya nakline bir adım kaldığını söyledi. Abdullayev bu yıl SOCAR’ın stratejik öneme sahip 6 projesi olduğunu vurgulayarak projelerin ekonominin çeşitlendirilmesini sağlayarak binlerce yeni istihdam kapısını aralayacağını belirtti.

SOCAR Başkanı Rövnag Abdullayev’in iş gündemi; Azeri...
Enerji Zirvesi

Abdullayev, yaptığı açıklamada, bu yıl SOCAR’ın stratejik öneme sahip 6 projesi olduğunu vurgulayarak “Türkiye'de TANAP, "Star" petrol işleme fabrikası, Gürcistan ve Azerbaycan'da ise "Şahdeniz-2", Güney Kafkasya Boru Hattı’nın Genişletilmesi, "SOCAR Polymer" ve "SOCAR Karbamit" fabrikalarının yapımı” dedi.

Azerbaycan'ın gaz rezervlerinin 2,6 trilyon metreküp olduğunu vurgulayan Abdullayev, "Dünyanın en büyük gaz kondensatı yataklarının biri, toprak itibariyle New York'un Manhattan bölgesine eşit olan "Şahdeniz" yatağı yerli ve yabancı piyasalara gaz temini sağlıyor. Madenden çıkarılan gaz hacminin belirli bir bölümü garanti temelinde iç pazar için değerlendiriyoruz. Bununla birlikte, yatağın kullanımının ikinci aşamasında yılda ilave 16 milyar metreküp doğalgaz üretilmesi planlıyoruz. Bu tutarlar 2018 yılından başlayarak, Güney Gaz Koridoruna yöneltilecek. "Şahdeniz" yatağından başka, "Abşeron", "Umut", "Karabağ" yatakları, "Babek" vade yapısı gibi diğer alanlarımız var. Bu alanlar hem enerji kaynağı, hem Azerbaycan'da gelişen imalat sanayisi için hammadde gibi, iç pazarın artan ihtiyacını ilave gaz miktarlarını sağlayacak" dedi.

FİNANSMANIN BÜYÜK ORANI ÖZ SERMAYE 
Güney Gaz Koridoru A.Ş (CQD) projelerde olan katılım paylarının finansmanı için 2 Şubat 2018 tarihinde bu kaynakları kullanacak: CQD tarafından bırakılan ve SOCAR tarafından alınan toplam 2.5 milyar dolar tutarında tahviller, Azerbaycan'ın Ekonomi Bakanlığı ve SOCAR tarafından temin edilen 2.4 milyar doları ana sermayesi, 2016 yılının mart ayında nominal değeri 1 milyar dolar Euro Bono ve 2017 yılının Mart ayında nominal değeri 1 milyar dolar tutarında Euro Bono emisyonu; Uluslararası Yeniden Yapılanma ve Kalkınma Bankası ve Asya Altyapı Yatırım Bankası doğrudan sırasıyla 0.4 milyar ve 0.6 milyar dolar, tutarlarında teşvik edilmiş borçlar aracılığıyla; Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası 500 milyon doları tutarında teşvik edilmiş borç; Asya Kalkınma Bankası 500 milyon doları tutarında doğrudan teşvik edilmiş borç; Asya Kalkınma Bankasından 524.5 milyon dolar tutarında kredi.

Bununla birlikte, Dünya Bankası (WB) Grubu'na dahil olan Multilateral Investment Guarantee Agency (MIGA) Direktörler Konseyi 2016 yılının aralık ayında TANAP projesine ayrılan yatırımlar için 750 milyon ABD doları tutarında krediye "Güney Gaz Koridoru" A.Ş'ye güvencenin verilmesini onayladı. MIGA verdiği garantiyle ilgili ticari bankaları ile görüşmeler sürdürülüyor.
 

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 14:04
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını