banner1322
x

Siemens Türkiye Tedarik Zinciri Yönetimi Bölüm Direktörü Tuğrul Günal’ın iş gündemi…

Günal, Siemens Türkiye olarak bu yıl sekizincisini düzenledikleri “Tedarikçiler Günü Zirvesi” kapsamında ST Endüstri Medya’nın sorularını yanıtladı.

Siemens Türkiye Tedarik Zinciri Yönetimi Bölüm Direktörü Tuğrul Günal’ın iş gündemi…
Endüstri 40 Zirvesi

Küresel ekonomik güçlüklerin yaşandığı günümüzde satın alma ve tedarik zinciri kavramının önemi yeni yeni anlaşılmakta. 163 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren Siemens ise konuyla ilgili uzun süredir çalışmalar gerçekleştiriyor ve know-how’ını paylaşmak adına etkinlikler düzenliyor. 

Yüzde 99’u KOBİ olarak nitelendirilen Türkiye’de tedarik zincirinin önemine vurgu yapan Siemens Türkiye Tedarik Zinciri Yönetimi Bölüm Direktörü Tuğrul Günal, 22 Ocakta İstanbul’da gerçekleştirdikleri “Tedarikçiler Günü Zirvesi” kapsamında ST Endüstri Medya’nın sorularını yanıtladı. Satın alma ve tedariğin önemine vurgu yapan Günal, sektör paydaşlarına da önemli tavsiyeler verdi.

-    Tedarikçiler Günü Zirvesi’nin amacını anlatır mısınız?

Tabii kısaca anlatayım. Siemens globalde 172 yıllık bir şirket. Türkiye ‘de ise 163 yıldan beri faaliyetlerini sürdürüyor. 360 binden fazla çalışanı olan ve 190 ülkede faaliyet gösteren, takribi olarak yıllık 83 milyar Euro seviyesinde ciro yapan ve 42 milyar Euroya varan da satın alma hacmi olan bir şirket Siemens. Tabii Türkiye’de çalıştığımız tedarikçilerimiz genel itibariyle KOBİ düzeyinde. Şimdi bizim Siemens de yaptığımız, hayata geçirdiğimiz uygulamalar bizim önceliklerimiz bizim politikalarımız bizim stratejik yaklaşımlarımız. Türkiye nereye gidiyor? Global nereye gidiyor? Biz nelere odaklanıyoruz? Sonuç itibariyle bizim işbirliğini gerçekleştirebilmemiz için yani aynı paydada olabilmemiz için karşılıklı olarak mutlaka politikalarımızı KOBİ’lerimize aktarmamız gerek. Daha doğrusu tedarikçilere aktarmamız gerek. Bundan dolayı bizler Tedarikçiler Günü Zirvesi’ni 8 seneden beri yapıyoruz. 

-    Düzenlediğiniz zirvelerde hangi konuları ele alıyorsunuz?

Ben 30 yıldır Siemens ‘deyim. Sonuçta son 9 seneden beri de bu pozisyondayım. Bakın hangi konulara el atmışız. İşçi sağlığı- iş güvenliği.. Bizim tedarikçilerimizle olan iş birliğinde majör bir konumumuz var mı? Yok. Münferit olaylarla karşılaşmıyoruz anlamında değil ama üstüne gidiyoruz. Gene bir karşılıklı anlayışla konularımıza çözüm getiriyoruz. Çünkü biz hepimiz Siemens’in müşterisi için çözüm odaklı olarak çalışıyoruz. Sonuçta belli bir kısım Siemens ‘in ana üretimi belli bir kısım ise tedarikçilerimizden aldığı ürünlerle birleştiriyor ve nihai müşterimize bir ürün olarak Siemens ismiyle veriliyor. Şimdi burada işçi sağlığı- iş güvenliği konusuna dokunmadan olmaz.  Siemens’in en önemli politikalarından biri de sıfır kaza kültürüdür diyoruz ama bizim alımlarımız hak verirsiniz ki Türkiye genelinde. Türkiye genelindeki işçi sağlığı- işçi güvenliği önemine bakacak olursak maalesef üzülerek söylüyorum, ki Avrupa birincisiyiz. Kazalarda, iş kazalarında Avrupa birincisiyiz. Sonuçta en değerli varlık insan ve biz de bunlara değinmeden edemiyoruz. 
 

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 13:50
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını