SANDOZ TÜRKİYE’DE DEVİR TESLİM

2015 senesinden beri Sandoz Türkiye Genel Müdürlük görevini başarıyla icra eden Novartis Grup Türkiye Başkanı Dr. Altan Demirdere emekliye ayrılma kararı aldı. Sandoz Türkiye Genel Müdürlük görevini Cengiz Zaim üstelenecek.

SANDOZ TÜRKİYE’DE DEVİR TESLİM
Robot Zirvesi

Sağlık sektörüne adanmış, başarılarla dolu 42 seneden sonra Novartis Grup Türkiye Başkanı ve Sandoz Türkiye Genel Müdürü olan Dr. Altan Demirdere, emekliye ayrılma kararı aldığını duyurdu. Mart 2022 itibarıyla Sandoz Türkiye Genel Müdürlük görevini şirketin Uluslararası Pazarlar İş Geliştirme, Portfolyo ve Lansmanlar Direktörlüğü pozisyonunu başarıyla yürüten Cengiz Zaim üstenecek. 

Profesyonel iş hayatına 1980 senesinde Sandoz Basel’de Ar-Ge bölümünde araştırmacı olarak adım atan Dr. Altan Demirdere, bunu takiben Türkiye, İsviçre, Macaristan ve Rusya’da Novartis Grup ve Sandoz bünyesinde çeşitli pozisyonlarda görev yaptı. 2002 yılında Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği’ni (AİFD) kurarak altı dönem boyunca Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yerine getirdi.

2015 senesinde Rusya’dan dönen Demirdere, Novartis Grup Türkiye Başkanı ve Sandoz Türkiye Genel Müdürü olarak atandı. Bu süreçte, Sandoz Türkiye’nin ticari operasyon alanlarının genişletilmesinde aktif rol oynadı. Sorumlulukları kapsamında, CIS ve Ortadoğu Bölgesi’nde şirketin stratejik yönetim ve yatırım faaliyetlerini yönetti. 

Profesyonel iş hayatı süresince Novartis Grup ve Sandoz’a önemli katkılar sunan Dr. Demirdere emekliye ayrılma kararıyla ilgili olarak şöyle konuştu: “Çalışma hayatımda tam 42 yılı geride bıraktım. 1977 yazında Eczacılık Fakültesi’nde ikinci sınıfa geçmişken, Sandoz Basel’de stajıma başladığım ilk günü dün gibi hatırlıyorum. Sağlık alanında tecrübe kazanmak, her geçen gün yeni şeyler öğrenmek beni çok heyecanlandırmıştı. Bu heyecanımı bir gün bile kaybetmedim. Her günümü ilk günkü heyecan ve çalışma azmiyle yaşadım. Çok çalıştım. Hata yaptım, hatalarımdan ders almayı öğrendim. Yeniden denedim. Denemekten asla vazgeçmedim. Kariyerime katkı sağlayan ve kariyerine katkı sağladığım birçok kıymetli insanla birlikte çalıştım. Bence hayattaki en büyük başarım, yetiştirdiğim insanlardır. Onların başarılarına tanık olmak, benim için büyük gurur. Bu keyifli yolculukta hayatıma dokunan herkese teşekkür ederim. Aynı heyecanla Sandoz Türkiye Genel Müdürlük koltuğunu Sandoz bünyesinde önemli pozisyonlarda görev almış Cengiz Zaim’e devretmekten mutluluk duyuyor ve başarılarının devamını diliyorum. Zaim’in bu göreve atanması, Sandoz’un yetenekleri değerlendiren köklü kültürünün gücünü gösteriyor.”

CENGİZ ZAİM HAKKINDA

Boğaziçi Üniversitesi Uluslararası Ticaret Bölümü’nü bitiren Cengiz Zaim, çaiş yaşamına 2004 yılında Eczacıbaşı’nda adım attı. 2004-2008 seneleri arasında Eczacıbaşı Holding, Eczacıbaşı İlaç, Eczacıbaşı-Zentiva’da Uluslararası Kurumsal Satış ve İş Geliştirme alanlarında yurt içi ve yurt dışı çeşitli pozisyonlarda görev yaptı. 

OTC (Over-The-Counter) alanında ilk satış ve pazarlama liderliği tecrübesini 2008-2010 seneleri arasında Eczacıbaşı İlaç İş Birimi Müdürü olarak gerçekleştirdi. P&G firmasının lisanslı markalar başta olmak üzere birçok ürününün hastalara ve tüketicilere erişimini sağladı. 

2010 senesinde Abdi İbrahim’de İş Geliştirme Müdürü olarak göreve adım attı. 2012’de Uluslararası Pazarlar İş Geliştirme Direktörlüğü’ne yükselerek sonrasında Uluslararası Pazarlar İş Birimi’nin Lideri oldu. Şirketin uluslararası hedefleri doğrultusunda ihracatta 50 ülkeye, direkt ülke organizasyonlarıyla 13 ülkeye, dolar bazında ise üç haneli satış rakamlarına ulaşılmasına katkı sağladı. 2018 yılında mevcut görevinin yanında eşzamanlı olarak Cezayir Genel Müdürlüğü görevini de icra etti.

Zaim, kariyer yolculuğuna 2019 senesinde Global İşbirlikleri Ticari Direktörü olarak katıldığı Sandoz İlaç’ta sürdürdü. Çalışmalarını Avusturya’dan gerçekleştiren Zaim, global kilit müşteri yönetimi dahil olmak üzere çok sayıda görev üstlendi. Nisan 2020’de Uluslararası Pazarlar İş Geliştirme, Portfolyo ve Lansmanlar Direktörlüğü pozisyonuna atanarak görevini Basel’den sürdürdü. Evli ve iki evlat sahibi olan Zaim, çok iyi derecede İngilizce ve Almanca bilmektedir. 
bulunarak, sayıları 800’e varan çok sayıda ekibin stratejik liderliğini üstlenen ve Şubat 2022 itibarıyla Sandoz Türkiye Genel Müdürü olarak görevine adım atan Cengiz Zaim, “Sandoz Türkiye’ye liderlik etmek benim için büyük ayrıcalık olacak. Görevi sektörün duayen isimlerinden Dr. Altan Demirdere’den devralmaksa ayrı bir gurur kaynağı. Sandoz Türkiye olarak herkesin yüksek kaliteli ilaca erişimini sağlama hedefiyle hareket ederek, insanların yaşam kalitesini artıracak ve ömürlerini uzatacak yeni yollar keşfetmek üzere çalışmaya devam edeceğiz. Her zaman odağımız, hastaların kaliteli ilaçlara erişebilmesine öncülük etmek olacak”  şeklinde konuştu.

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını