banner1322
x

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu’nun iş gündemi…

Eroğlu, son dönemin en gündem konularından biri olan poşet tartışmalarını değerlendirdi ve ekledi “Plastik poşetler yalnızca binde dörtlük bir kısım.”

PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu’nun iş gündemi…
Endüstri 40 Zirvesi

Türkiye’de yeni yıl itibariyle en çok konuşulan konulardan biri haline gelen plastik poşet tartışmalarına bir yorum da PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu’ndan geldi. “Ağacı izlerken ormanı gözden kaçırıyoruz.” sözleriyle konuyu betimleyen Eroğlu, plastik poşetlerin Türkiye’deki çöplerin yalnızca binde dördünü oluşturduğunu söyledi. Plastik poşetlere bir alternatif olarak gündeme gelen bez torbalar hakkında da açıklama yapan Eroğlu, dikkatli kullanılmadığı takdirde bez torbaların sağlık açısından büyük zararları olacağının altını çizdi.

“ATIK YÖNETİM SİSTEMİ GÜÇLENDİRİLMELİ”

Plastik poşetlere getirilen vergi ve zamlar ile çevre koruma sağlanmasının oldukça güç olduğunu vurgulayan Eroğlu, Türkiye için asıl gerekli olanın güçlü bir atık yönetim sistemi kurulması olduğunu kaydetti. Eroğlu ayrıca plastik poşetlerin Türkiye’deki çöp oranına etkilerini de çok çarpıcı örnekler ile anlattı.
Türkiye’deki çöpler bir çöp arabası olsa plastik poşetler ancak ve ancak bir akülü oyuncak bir araba boyutunda olur diyen Eroğlu, yüzde 100 oranında geri dönüştürülebilen plastik poşetlerin tamamen Türkiye’de üretildiğine de dikkat çekti.

Türkiye, plastik sektöründe dünyada altıncı, Avrupa’da ise ikinci sırada. Plastik sektörü, ortalama son 100 yıldır gelişmekte ve bu sektörün Türkiye açısından önemi oldukça büyük. İthal edilen ürünlerden ziyade ihracata kanalize olmuş bir sektör olan plastik sektöründeki geri dönüşüm oranı da bir hayli yüksek. Son dönemlerdeki plastiğin sağlığa ve doğaya zararı tartışmalarına farklı bir bakış açısıyla açıklama getiren PAGEV Başkanı Yavuz Eroğlu da konuya ilişkin “Yapılması gereken şey ağaca odaklanıp ormanı kaçırmamak. Çevre bilinci diyorsak bez torbalar için kesilecek ağaçları da dikkate almalıyız. Plastik defalarca geri dönüştürülen bir madde iken ağaçlardan elde edilen ürünlerde yazık ki bu oran çok daha düşük. Yapılması gereken temel görev Türkiye’de güçlü bir atık yönetim sisteminin kurulmasıdır.” dedi. 
 

Güncelleme Tarihi: 11 Ocak 2019, 16:13
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını