banner1322
x

Mustafa Satıcı iş gündemi…

BAİP Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, ''Bölgemizden 2 Milyar Dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz''

Mustafa Satıcı iş gündemi…
Endüstrideara

Batı Akdeniz'den 2018 yılı Ocak ayında 162 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. En fazla ihracat madencilik ve yaş meyve ve sebze sektörlerinde gerçekleşirken, Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİP) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, 2018 yılı hedeflerinin 2 milyar dolar ihracat olduğunu söyledi.

Batı Akdeniz'de ihracatta 2017 yılının Ocak ayında başlayan yükseliş, 2018 yılı Ocak ayında da devam etti. Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği (BAİP) Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Satıcı, Antalya, Burdur ve Ispartaillerindeki ihracat artış trendinin 13 aya ulaştığını söyledi. Yeni yılın ilk ayında 162 milyon 119 bin 395 dolar ihracatla yüzde 25,30'luk bir artış yaşandığını kaydeden Satıcı, durumun ihracat ailesinde sevinçle karşılandığını ve moralleri yükselttiğini söyledi. Satıcı, 2018 yılında 2 milyar dolarlık ihracat hedeflerinin olduğunu söyledi.

En fazla ihracatı gerçekleştiren ülkeler hakkında da bilgiler paylaşan Satıcı, şunları söyledi: "Çin bölgemizden en fazla ihracat gerçekleştirilen ülke olma özelliğini bu dönemde de sürdürdü. Çin'e gerçekleşen ihracat geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 70,63 oranında arttı ve 26,1 milyon dolar oldu. Bölgemizden en fazla ihracat gerçekleştirilen ülkeler listenin ikinci sırasında ise Rusya yer aldı. Rusya'nın ülkemizden ithal ettiği ürünlere yeniden yeşil ışık yakmasıyla birlikte bu ülkeye gerçekleşen ihracat kademeli bir şekilde artmaya başladı.

Geçen yılın Ocak ayında 4,3 milyon dolar olan ihracat 2018 yılı Ocak ayında yüzde 150,25 oranında artışla 10,8 milyon dolara yükseldi. Bu ihracatın 5 milyon dolarını yaş sebze meyve sektörü gerçekleştirdi. Son dönemde Rusya basınında domates ithalatı yapılan Türk firma sayısının artırılacağı yönünde haberler sektörde geleceğe umutla bakılmasına neden oldu. Firma sayısının ve alınacak domates miktarının artırılması halinde Rusya'ya gerçekleşecek ihracatın daha da artması bekleniyor.

2 MİLYAR DOLAR HEDEF

Ülke ve bölgenin ekonomik gelişimini sürdürmek için 2018 yılında da çalışmalara aralıksız devam edeceklerini ifade eden Satıcı, "Geçmiş yıllarda olduğu gibi uluslararası alanda sektörlerin buluşma noktası konumundaki yurt dışı fuarlarına katılım gerçekleştireceğiz. Aynı zamanda URGE Projeleri çerçevesinde yurt dışı pazarlama heyetleri düzenleyerek, bölgemiz ihracatçılarını dünyanın dört bir yanındaki hedef pazarlara götürerek, burada alıcılarla buluşturacağız. Bu çerçevede yılın ilk ayında yakaladığımız ihracat artışını yılın 12 ayına yayarak, yıl sonunda bölgemizden 2 milyar dolar ihracat gerçekleştirmeyi hedeflemekteyiz" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 17:15
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını