banner1322
x

Mustafa Kenan Selçuk iş gündemi…

TÜRKLİM YKB Mustafa Kenan Selçuk, ''Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi’ni hayata geçirdik''

Mustafa Kenan Selçuk iş gündemi…
Enerji Zirvesi

TÜRKLİM ve KOSANO (Kocaeli Sanayi Odası) sektördeki işgücü ihtiyacını gidermek amacıyla Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi’ni hayata geçirdi. Kenan Selçuk; "Proje kapsamında Kocaeli Sanayi Odası tarafından hibe edilen salonlara iki simülatör ile destek sağladık" dedi.

TÜRKLİM (Türkiye Liman İşletmecileri Derneği) ve KOSANO (Kocaeli Sanayi Odası) sektördeki işgücü ihtiyacını gidermek ve istihdama katkı sağlamak amacıyla Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi’ni hayata geçirdi. Üniversite lisansı gözetmeksizin, teknik lise mezunlarının da alabileceği eğitim ile sektöre kalifiye eleman yetiştiren Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi, eğitim sonunda alınan ve Avrupa ülkelerinde de geçerli olan sertifika ile iş arayışında olan teknik lise mezunlarına işe başlama fırsatı sağlıyor.

Sektörün hızlı büyümesiyle nitelikli iş gücü talebini karşılamada sıkıntı yaşadığını belirten TÜRKLİM Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kenan Selçuk; “Kocaeli Sanayi Odası ile birlikte Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi’ni kurmaya karar verdik. Gerçekleştirdiğimiz yatırımla teknik lise mezunlarına yeni kariyer fırsatları yaratıyoruz. 2017 yılında açılışını gerçekleştirdiğimiz eğitim merkezimiz bugüne kadar yaklaşık 3600 katılımcıya sertifika verdi. 2018 yılında ise 1500 kursiyere sertifika vermeyi planlıyoruz" dedi. 


TÜRKİYE’DE İLK DEFA
Avrupa Birliği ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı (MARKA) tarafından desteklenen, KOSANO ve TÜRKLİM iş birliği ile hazırlanan proje, sektörde nitelikli iş gücü açığını kapattığı gibi teknik lise mezunlarına da istihdam yaratmayı hedefliyor. Limancılık sektöründe çalışmak isteyenlere farklı kariyer imkanı sağlayacak projenin Türkiye’de ilk defa uygulanan bir proje olma özelliği de önem kazanıyor.

Temelleri, 2008 yılında TÜRKLİM ile Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) arasında limancılık mesleğine yönelik olarak Ulusal Meslek Standartlarının (UMS) hazırlanması için yapılan anlaşmaya dayanan Kariyer Port Mükemmeliyet Merkezi, yapılan detaylı çalışma ve yatırımlar sonucunda 2017 yılı Ekim ayında Başbakan Yardımcısı Fikri Işık’ın katılımıyla açıldı. 


 

Güncelleme Tarihi: 22 Kasım 2018, 13:55
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını