banner1322
x

Makine İhracatçıları Birliği YKB Kutlu Karavelioğlu’nun iş gündemi…

Türk Makinaları ABD’de Kg Başı 14,3 Dolara Yükseldi

Makine İhracatçıları Birliği YKB Kutlu Karavelioğlu’nun iş gündemi…
Enerji Zirvesi

Yılın sekiz ayında sektörün toplam ihracatı 11 milyar dolara ulaştı. İlk sekiz ayda geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre yüzde 16,6 ihracat artışı yaşandığını belirten Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu makina ihracatında kilogram başına fiyatlarda yüzde 8 artış sağladıklarını kaydetti.

Yılın ilk sekiz ayında makina ihracatını 11 milyar dolara yükselten makina sektörünün, aynı dönemde Türkiye'nin toplam ihracatı içindeki payı yüzde 10 olarak gerçekleşti. Makina sektörünün Ocak-Ağustos döneminde en fazla ihracat gerçekleştirdiği ülkeler Almanya, ABD ve İngiltere oldu. Gelişmiş ülkelerin tamamında pazar payını artırmayı başaran Türk makina sektörü ABD'de yüzde 21,9 Rusya'da ise yüzde 43,2 ihracat artışı sağladı.

“MAKİNALARIMIZ GERÇEK DEĞERİNİ BULUYOR”
Sektörün geçtiğimiz yılın ilk sekiz ayında 5,7 dolar seviyesinde olan ihracatta kilogram başına fiyatları 6,2 dolara kadar yükseltmeyi başardığını belirten Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu şunları söyledi: “Makine İhracatçıları Birliği olarak üyelerimizin dış ticaret süreçlerinde sorun yaşamaması ve sektörümüzün uluslararası rekabette geri kalmaması için ihracatçı firmalarla sürekli temas halindeyiz. İthalatçı ülkelerin kur farkını fırsata çevirmesine ve Türk makinaların marka gücüne zarar vermesine izin vermeyiz. İleri teknoloji ve inovasyona yaptığımız yatırımlarla makinalarımız gerçek değerini buluyor. Bunun en iyi örneklerinden biri kilogram başına ihracat fiyatlarımızın ABD'de 14,3 dolara kadar yükselmesidir. Özellikle türbin, turbojetler ve hidrolik silindir satışında önemli bir artış sağladığımız ABD'ye ihracatımız ilk sekiz ayda 787 milyon dolara ulaştı. Türkiye’nin toplam ihracatı içinde makina sektörünün payı Almanya'da yüzde 15,6’ya, ABD'de ise yüzde 14,9 seviyesine yükseldi.”

YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını