banner1322
x

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu'nun iş gündemi...

Tarihin en yüksek ihracat rakamına Mayıs’ta ulaşan Türkiye ekonomisinde, makina sektörü ihracatını 7 milyar dolara çıkardı. Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu “Proje ve yatırımlarının yeniden başlamasıyla makinaya olan talep artıyor, özellikle Avrupa ülkelerinden birçok yeni sipariş alıyoruz.” dedi.

Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu'nun iş gündemi...
Robot Zirvesi

Yılın ilk beş ayında toplam ihracatı 69 milyar dolara ulaşan Türkiye ekonomisinde, ihracatını en fazla artıran sektörlerden biri Türk makina sanayi oldu. Bu dönemde yüzde 24 artışla ihracatını 7 milyar dolara yükselten sektör, Türkiye'nin toplam ihracatı içindeki payını 10,3'e çıkardı. Almanya, ABD, İngiltere ve İtalya gibi makina sektörünün önde gelen pazarlarında yüzde 20 ile yüzde 30 arasında değişen büyüme oranlarına ulaştıklarını belirten Makine İhracatçıları Birliği Başkanı Kutlu Karavelioğlu şunları söyledi: “Dünya genelinde yatırımlardaki durağanlığın artık geride kaldığını, özellikle imalat sanayinde faaliyet gösteren sektörlerin canlanmaya başladığını görüyoruz. Makina ve teçhizat yatırımlarına tekrar ağırlık verildiği bu dönemde, Türk makinalarına yoğun bir ilgi var. Almanya'ya ihracatımız şimdiden 1 milyar doları geçti. Rusya gibi stratejik pazarlara yaptığımız ihracattaki artış yüzde 58'e ulaştı.”

“HEDEF, YÜKSEK TEKNOLOJİLİ ÜRÜNLERİN PAYINI ARTIRMAK”

Sektörün yoğun talep artışı yaşadığı bu dönemde en önemli verilerden birinin birim fiyatlardaki yükseliş olduğuna dikkat çeken Karavelioğlu şunları söyledi: “Makina ihracatında miktar bazında artış yüzde 10 seviyesinde gerçekleşirken değer bazında artış yüzde 24'e ulaştı. Döviz kurundaki dalgalanmaların etkilerini gördüğümüz bu dönemde, kilogram başına birim fiyatımızın 5,9 dolardan 6,4'e yükselmesi, yani yaklaşık yüzde 10 artması çok olumlu bir göstergedir. Türkiye'nin, toplam ihracatı içinde yüksek teknolojili ürünlerin payını artıma hedef ve vizyonuna katkıda bulunmayı sürdüreceğiz.”

Makina sektörünün tek bir ülkeye bağlı kalmadan tüm ihracat pazarlarında artış sağlarken, tüm alt sektörlerde de yoğun bir yükseliş içinde olduğunu belirten Karavelioğlu şunları ifade etti: “Sektör geneline baktığımızda; tüm ürün gruplarında bir hareketlilik söz konusu olduğunu, motor ve aksamları ihracatının 1 milyar dolar seviyesini aştığını, klima ve soğutma makinaları ihracatının ise 1 milyar dolar eşiğine ulaştığını görüyoruz. Tüm alt sektörlerimizle iş birliği içinde, yılsonunda 18 milyar dolar makine ihracatı hedefine ulaşacağımıza inanıyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 09 Ağustos 2018, 11:16
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını