banner1322
x

MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu’nun iş gündemi…

“Sanayicimiz Destekleri Sonuna Kadar Kullansın”

MAİB Başkanı Kutlu Karavelioğlu’nun iş gündemi…
Enerji Zirvesi

Makine İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Kutlu Karavelioğlu, sanayicilere 1 milyon liralık yerli makina teçhizat alımında 300 bin lira finansman desteği sağlanmasına yönelik programın, Türk sanayicisine Türk makinası kullandırmak açısından son derece önemli olduğunu vurguladı.

Karavelioğlu şunları ifade etti: “Türk sanayicisinin Türk makinası kullanmasını arzu etmemiz ve bunun teşvik edilmesinden memnuniyet duymamız basit bir milliyetçilik olarak açıklanamaz. Biz dünyanın makinasını üretiyoruz. Son 15 yılda makina ihracatını 9 katına çıkararak, en çok artıran ülkeyiz. Yurt dışına her gün 40 milyon doların üzerinde makina satıyoruz. ABD’li firmalar bu makinalar için bize kilogram başına 14-15 dolar ödüyor. Biz aynı makinaları Türkiye’de TL üzerinden son derece avantajlı fiyatlara satıyoruz. Dünya sanayicisi Türkiye’nin makinacılarını tercih ediyorsa Türkiye sanayicisinin de ülkesine, ülkesinde üretilen makinanın kalitesine güvenmesi gerekir. Bu anlamda Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın başlattığı program son derece değerli ve önemlidir.”

“VERİMLİĞE ODAKLANMALIYIZ”

Türkiye sanayisinin verimlilik odaklı yeniden yapılanmaya ve kaynak israfından kurtulmaya ihtiyacı olduğunu vurgulayan Karavelioğlu şöyle konuştu: “Bu süreci fırsata çevirebiliriz. Kaynak maliyetlerinin arttığı ve finansmana erişimin zorlaştığı bir süreçte petrol ürünlerinden sonra en çok ithal ettiğimiz ikinci kalemin makina olması hak ettiğimiz bir durum değil. Türkiye sanayisi artık yeni bir döneme kapı açmalı ve dövizle borçlanarak makina ithal etme anlayışı tamamen bitmeli diye düşünüyoruz. Sanayicimizin yeni veya tevsi yatırımlarında yerli makina kullanımını teşvik eden her türlü açılımı da sonuna kadar destekliyoruz. Kamu kesimi yeni alımlarda Türk makinasını mecburi hale getirerek üzerine düşeni yaptı. Şimdi sıra mal ve hizmet üretenlerde.”

“İHRAÇ EDEN ÜLKE OLALIM”

Türkiye’nin makina imalatında uzmanlaşmış, teknik ve mühendislik bilgisi kuvvetli bir ülke olduğunu da sözlerine ekleyen Karavelioğlu “Sanayicilerimiz makina, yani üretim konusundaki çözüm ortaklarını Türkiye’den seçerlerse yabancıya bağımlılıktan kurtulurlar. Teknolojileri de emin ellerde, hatta kendi bünyelerinde gelişir. KOSGEB’in kredi faiz desteği, yüksek teknolojiye erişilebilir fiyatla ulaşma noktasında önemli bir fırsattır. Teminat sorunu yaşayan KOBİ’ler başta olmak üzere sanayicimiz bu tip destekleri sonuna kadar kullansın, Türkiye teknolojiyi ithal eden değil, üretip ihraç eden bir ülke olsun istiyoruz.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 27 Şubat 2019, 16:36
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını