banner1322
x

Luna Elektrik Elektronik A.Ş. YKB Mustafa Karabağlı’nın iş gündemi…

Akıllı Sayaçlarla Kaçak Elektrik Seviyesini Yüzde 15’lere Düşürdük

Luna Elektrik Elektronik A.Ş. YKB Mustafa Karabağlı’nın iş gündemi…
Endüstri 40 Zirvesi

Türkiye'nin elektrik sayacı devi Luna Elektrik Elektronik A.Ş. inovatif akıllı sayaçlarıyla elektrikte kayıp-kaçak tüketimini yüzde 15'e düşürdü. Bakanlık tarafından onaylanan ikinci Ar-Ge Merkezi ünvanı alan firma, Türkiye genelinde ilk 10 firma arasında sayılıyor.

Akıllı sayaç üreticisi Luna Elektrik Elektronik A.Ş. geliştirdiği akıllı sayaçlarla kayıp-kaçak tüketimini yüzde 60'lardan yüzde 15 seviyesine kadar indirdi. Türkiye'de şu anda özellikle Güneydoğu ve Doğu Anadolu bölgesi ağırlıklı olmak üzere 250-300 bin civarında akıllı sayaç kullanıldığını hatırlatan Luna Elektrik Elektronik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Karabağlı, akıllı sayaçların hem tüketicinin bilinçlenmesinde hem de elektrik faturalarının düşürülmesinde önemli rol oynadığını vurguladı, Karabağlı, “Kayıp-kaçak tüketimini yüzde 15’lere düşürebildiysek, yaygınlaştırarak önemli bir enerji tasarrufu sağlayabiliriz. Türkiye'de 2 milyar Euro'luk yatırımla, tamamen akıllı şebekelere geçilebilir" dedi.
Kuruluşundan itibaren Ar-Ge’ye büyük önem veren Luna Elektrik Elektronik A.Ş. aynı zamanda Bakanlık tarafından onaylı Ar-Ge Merkezi ünvanını da taşıyor. Mustafa Karabağlı, “Ar-Ge çalışmalarına kurulduğumuzdan beri devam ediyoruz. 750 metrekarelik dev bir alanda Ar-Ge merkezi olarak tescillenmenin gururunu yaşıyoruz. 2018’de de çalışmalarımız devam edecek “ diye konuştu.

Karabağlı, Luna Ar-Ge merkezinin, elektronik, yazılım ve mekanik Ar-Ge bölümlerinden oluştuğunu belirterek, elektrik sayaçlarının dizaynı, üretimin yanı sıra sayaçlar arasındaki iletişimi de sağlan yazılım ve donanım uygulamalarını kendi bünyesinde yaptıklarını ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 05 Mart 2019, 15:02
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını