banner1339
x

Kumport CEO’su Özgür Soy'un iş gündemi...

2017 yılında çift haneli büyüme rakamlarına ulaşan Kumport’un 2018 yılına da iyi başladığını belirten Kumport CEO’su Özgür Soy; ‘’Büyümeyi 2018 yılının ilk çeyreğinde de görebiliyoruz. Birinci çeyrekte Marmara Bölgesi’nde en fazla lokal iş hacmine (ithalat ve ihracat) ulaşan liman olmayı başardık’’ dedi.

Kumport CEO’su Özgür Soy'un iş gündemi...
Endüstri 40 Zirvesi

2,1 m TEU’luk konteyner elleçleme iş hacmiyle Türkiye’nin en büyük üç limanından biri olan Kumport Limanı, 100 milyon dolarlık 2. faz yatırımlarını önümüzdeki 5 yıl içerisinde gerçekleştirecek. 2. faz yatırım planları kapsamında limana 2018 yılında 50 milyon Dolarlık yatırım yapılacağını açıklayan CEO Özgür Soy, bölgedeki en büyük 24 yan sıraya ulaşabilen vinçlerin siparişini verdiklerini paylaştı. Yeni vinç siparişi ile Kumport, dünya deniz ticaretinde hacmini her geçen gün daha fazla artırarak 20.000 TEU üzeri konteyner kapasiteli dev gemilere hizmet verebilecek.
2017 yılında çift haneli büyüme rakamlarına ulaşan Kumport’un 2018 yılına da iyi başladığını belirten Kumport CEO’su Özgür Soy; ‘’2017 yılında yaklaşık 1,1 milyon TEU konteyner elleçleyerek çift haneli büyüme rakamına ulaşma başarımızın ardında, bölgemizde faaliyet gösteren tüm gemilere hizmet verebilecek fiziki kapasiteyi sunmamız yer alıyor. Bu büyümeyi 2018 yılının ilk çeyreğinde de görebiliyoruz. Birinci çeyrekte Marmara Bölgesi’nde en fazla lokal iş hacmine (ithalat ve ihracat) ulaşan liman olmayı başardık’’ dedi.

5 YILDA 100 MİLYON DOLAR YATIRIM YAPACAK

Geçtiğimiz beş yılda 200 milyon TL yatırım yapılan Kumport Limanı’na önümüzdeki beş yıl içinde 100 milyon Dolar daha yatırım gerçekleştirmeyi planladıklarını açıklayan Özgür Soy; ‘Deniz ticaretinde yaşanan değişiklikler limanları doğrudan etkiliyor. Son yıllarda dünya deniz ticaretinde faaliyet gösteren konteyner taşımacıları, birleşme ve satın alma yöntemiyle daha büyük şirketler oluşturdu. Bu birleşmeler sonucunda büyük gemilerin deniz ticaretinde kullanım oranları artış gösterdi, buna paralel olarak 100 milyon Dolarlık 2. faz yatırımımızın yarısını 2018 yılında gerçekleştireceğiz ve yatırımlarımızın sonrasında 20.000 TEU büyüklüğündeki gemileri dahi elleçleyebileceğiz’’ dedi.
 

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 16:29
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını