banner1322
x

Kolin Grup YKB Naci Koloğlu’nun iş gündemi...

Soma Kolin Termik Santrali projesi hakkında bilgiler veren Naci Koloğlu, "Bu, özel sektörün yerli linyitle yapılan en büyük projesi. Birinci ünitesi 30 Nisan’da devreye girecek. 510 mw kurulu güce sahip projenin yatırım tutarı 1,1 milyar dolar. 2018 yılının ilk yarısında devreye alınacak ve yılda 3,2 Milyar kwh elektrik enerjisi üreterek Türkiye enerji üretiminde yüzde 1,1’lik bir paya sahip olacak" dedi.

Kolin Grup YKB Naci Koloğlu’nun iş gündemi...
Endüstrideara

40 yıllık birikimini, toplumsal ve ekonomik yarar sağlayan önemli projeleri içeren farklı iş alanlarına taşıyarak yatırımcı kimliğiyle büyümeye çalışan Kolin Grup’un Yönetim Kurulu Başkanı Naci Koloğlu, risk almayı sevdiğini, bu nedenle her zaman en büyük projelerde yer aldıklarını ifade ediyor.

Kolin Grup Yönetim Kurulu Başkanı Naci Koloğlu, 2018 yılı hedeflerini şu ifadelerle açıkladı. ‘’İGA ortaklığı yapmış olduğumuz havaalanı Dünyanın en büyük havaalanı ve üç bin iş makinasının çalıştığı havaalanının terminal binası 1 milyon 400 bin metrekare. Kuzey Marmara Otoyolu da gündemimizdeki önemli projelerimizden. Bunu 5 ortak olarak yapıyoruz. Mevcut Anadolu tarafındaki 45 km’lik TEM’e bağlantı kısmını yapıyoruz. Bizim yaptığımız kısmın yüzde 10-15’i birinci etaba giriyor. İkinci etap da bir yıl sonra devreye girecek. Havaalanı bağlantısını burası sağlayacak. Havaalanı için 29 Ekim 2018’e kadar tarih vermiştik. Zamanında yetiştirmeye çalışıyoruz. Tek başımıza yaptığımız Soma Kolin Termik Santrali projemiz var. Bu özel sektörün yerli linyitle yapılan en büyük projesi. Birinci ünitesi 30 Nisan’da devreye girecek. Türkiye Kömür İşletmeleri Kurumu’ndan ihale yolu ile kazanılan 510 mw kurulu güce sahip bir proje. Yatırım tutarı 1,1 milyar dolar. 2018 yılının ilk yarısında devreye alınacak ve yılda 3,2 Milyar kwh elektrik enerjisi üreterek Türkiye enerji üretiminde yüzde 1,1’lik bir paya sahip olacak. Bir diğer büyük projemiz de Özelleştirme İdaresi’nden aldığımız Hekimhan Maden Sahası. Burada tenörü yükseltmek için bir çalışmamız var. Hekimhan Madencilik Siderit Kalsinasyon Tesisi kuruyoruz. O deneme safhasında, önümüzdeki yılın başında devreye girecek. Entegre olarak demir döküm veya kütük üretimini de düşünüyoruz.’’

Yurt dışı taahhüt büyüklüğü devam eden işleri arasında Kuveyt ve Azerbaycan’da toplam proje değeri 1,5 milyar dolar olan altyapı işlerinin bulunduğunu, ayrıca Azerbaycan’da iki yeni proje için sözleşme daveti beklediklerini, 5 yol projesinin bittiğini açıklayan Koloğlu, ’’Devam eden üç işimiz var. Kuveyt’te geçen yıl aldığımız 280 milyon Kuveyt dinarlık bir projemiz var. O da 850 milyon dolarlık bir proje. Şehir altyapısı yapıyoruz. Bu proje de 1 milyar dolara doğru gidiyor.’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2019, 17:54
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını