banner1339
x

Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız'ın iş gündemi; Mobilya...

Yurt içinde ve yurt dışında 18 ayrı üretim tesisi ile dünyanın önde gelen ağaç bazlı panel üreticileri arasında yer alan Kastamonu Entegre, yaptığı satın alma ile İtalyan pazarına giriyor. Haluk Yıldız, “2017’deki yatırımlarla dünya mobilya sektörünün kalbi İtalya’da üretime hazırlanıyoruz” diye konuştu.

Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız'ın iş gündemi; Mobilya...
Endüstri 40 Zirvesi

Hayat Holdingin iki lokomotif şirketinden biri olan Kastamonu Entegre Ağaç Sanayi, ağaç bazlı panel endüstrisinde üretim kapasitesini artıracak. Hızlı büyümesini sürdüren sektörün öncülerinden Kastamonu Entegre, bu yıl İtalya’da üretime geçmeyi ve yüzde 20 büyümeyi hedefliyor. Hayat Holding çatısı altında bundan 49 yıl önce kurulan Kastamonu Entegre, üretim hacmi, ihracat rakamları, yeni pazarlara yönelik yatırımları, mevcut tesislerin geliştirilmesine yönelik çalışmaları, inovatif atılımları ve Ar-Ge faaliyetleri ile öne çıkıyor. 2017 yılında yoğun gündeme rağmen büyümesini sürdüren şirket, 2017 yılını yüzde 13 büyüme ile kapattı.

5 MİLYON METREKÜP KAPASİTELİ

Kastamonu Entegrenin 2017 yılında, 512 milyon dolar yurt dışı faaliyetlerinden kaynaklı olmak üzere 1.2 milyar dolar konsolide ciro gerçekleştirdiğini açıklayan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız, “2017 yılı itibariyle yıllık 2,4 milyon metreküp MDF, 2,6 milyon metreküp yonga levha, 70 milyon metrekare laminat parke, 19,5 milyon adet kapı paneli ile toplamda 5 milyon metreküp ahşap levha üretim kapasitesine sahip güçlü bir şirketiz. Geçtiğimiz seneyi yüzde 13 büyüme ile kapattık. Bu ivmenin devam edeceğini vurgulamak isterim. 2018 yılında yüzde 20 büyüme hedefleyerek sektördeki mevcut konumumuzu koruyacağız” dedi.

GRUPPO TROMBINI’Yİ SATIN ALMIŞTI

2017 yılında farklı coğrafyalarda iş geliştirmeye odaklanan Kastamonu Entegre, gerçekleştirdiği yatırımlarla global pazardaki gücünü arttırıyor. 2017 yılında İtalya’nın üçüncü büyük yonga levha üreticisi olan Gruppo Trombini’yi satın alan şirket, yapılacak modernizasyon ve bakım çalışmalarından sonra faaliyete geçirmeye hazırlanıyor. Gruppo Trombini, Pomposa’da bulunan yılda 480 bin metreküp, Frossasco’da bulunan yılda 320 bin metreküp kapasiteli iki ayrı yonga levha tesisiyle, toplamda yıllık 800 bin metreküp kapasiteye sahip yapısıyla öne çıkıyor. Kastamonu Entegre, 150 milyon avro yatırımla, ilk aşamada 2018’in ilk yarısında, Pomposa’daki tesiste, mobilya sektörüne yönelik ham ve melamin kaplı yonga levha üretecek.

KONUMUNU GÜÇLENDİRECEK

Kastamonu Entegre’nin gerçekleştirdiği yatırımla, İtalya’da yüzde 20 pazar payı hedeflediklerini belirten Yıldız, “Bu satın alma ile birlikte şirketimizin üretim haritasına İtalya’yı eklemenin gururunu yaşarken, mobilya sektörünün kalbinde, İtalya’da üretim yapacak olmanın heyecanı içinde olduğumuzu vurgulamak isterim. Satın alınan tesislerin 2018 yılından itibaren devreye alınması ile birlikte orta vadede şirketimiz toplam 5,8 milyon metreküp/yıl üretim kapasitesiyle global pazardaki konumunu güçlendirecek” dedi. Yıldız, 2017 yılında gerçekleştirilen ikinci yatırımla Fransa’da Darbo şirketine ait yonga levha üretim hattını da satın aldıklarını hatırlatarak, “500 bin metreküp/yıl kapasiteli bu hattı Bulgaristan’daki mevcut yonga levha tesisimize taşıdık. Modernizasyon ve bakım çalışmalarından sonra 2019 yılında devreye alacağız” bilgisini verdi.

Güncelleme Tarihi: 08 Ağustos 2018, 14:18
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Enerji Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını