banner1322
x

Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız’ın iş gündemi…

Kastamonu Entegre dört üniversiteyle iş birliği yaparak TÜBİTAK’ın 2244. Sanayi Doktora Programı’na yönelik düzenlenen imza töreni gerçekleştirdi.

Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız’ın iş gündemi…
Endüstri 40 Zirvesi

Kastamonu Entegre dört üniversiteyle iş birliği yaparak TÜBİTAK’ın 2244. Sanayi Doktora Programı’na yönelik düzenlenen imza töreni gerçekleştirdi. İmza töreninde konuya ilişkin konuşan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank “Türkiye bugün üniversite ve sanayi iş birliği açısından tarihi bir gün yaşamaktadır.” Programla ilgili bir diğer açıklama da Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız’dan geldi. Yıldız, Türkiye’nin dünya çapında Ar-Ge çalışmaları yapmasının yolunun doktoralı Ar-Ge mühendislerinden geçtiğini belirtti. Bu nedenden ötürü Sanayi Doktora Programı’na oldukça fazla önem verdiklerini dile getiren Yıldız, projede yer alan ve en etkin katılım gösteren firmalardan biri olduklarından ötürü gurur duyduklarını dile getirdi. Program kapsamında Türkiye’nin en önemli dört üniversitesi ile iş birliği yaptıklarının altını çizen Yıldız, 12 doktora öğrencisine ev sahipliği yapacaklarından da söz etti.

Kalifiye eleman sorunu, dijitalleşme süreçlerindeki bilgi kirliliği ve üniversite – sanayi iş birliği, katma değerli üretim ve Ar-Ge yapılanmaları endüstri kanadının en büyük sorunsalları arasında yer alıyor. Hal böyle iken TÜBİTAK’ın yürüttüğü 2244. Sanayi Doktora Programı’na kulak veren firmalar, üniversite – sanayi iş birliği adına Türkiye’nin en prestijli dört farklı üniversitesiyle beraber çalışmalar yürütmeye başladı. Bahsi geçen programın en etkin katılımcılarından biri olan Kastamonu Entegre ise program dahilinde 12 doktora öğrencisine ev sahipliği yapacak.


TÜBİTAK’ın Başkanlık Binası’nda 24 Ocak Perşembe günü düzenlenen imza töreninde, program kapsamında desteklenmeye hak bulan projeler imzalandı ve belgeler sahiplerine teslim edildi. TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal'ın yer aldığı törende konuşma yapan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, 33 farklı üniversitenin 77 farklı firma ile birlikte yaptığı iş birliği projelerinin desteklenmeye hak kazandığının vurguladı. Kastamonu Entegre ise program kapsamında Sabancı Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Karadeniz Teknik Üniversitesi ve Bursa Teknik Üniversitesi ile birlikte 12 doktora öğrencisine ev sahipliği yaparak, alanında bir ilki gerçekleştirecek ve sektör paydaşlarına konuya ilişkin öncülük edecek.
 
Konuya ilişkin açıklamada bulunan Kastamonu Entegre CEO’su Haluk Yıldız “Üniversite ve sanayi işbirliğinin önemine inanan ve kolektif çalışma düsturuyla sektörde örnek projeler oluşturuyoruz.” dedi. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve TÜBİTAK desteklerinin büyük bir motivasyon kaynağı aynı zamanda da büyük bir fırsat olduğunu söyleyen Yıldız, bu projeyle birlikte sektörün ihtiyaç duyduğu yüksek nitelikli insan kaynağını yetiştireceklerini belirtti. 12 doktora öğrencisinin bu proje kapsamındaki eğitim süreçleri boyunca hem şirketleri hem de sektörü daha yakından tanıyacaklarını, aynı zamanda sektörün ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde doktoralarını tamamlayacaklarını söyleyen Yıldız, bu öğrencilerin mezuniyet sonrasında da doktora yaptıkları alanda istihdam fırsatı yakalayacaklarının sözlerine ekledi. 
 

Güncelleme Tarihi: 19 Şubat 2019, 12:03
YORUM EKLE

Robot Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını