banner1322
x

İTO Başkanı Şekib Avdagiç’in iş gündemi…

İstanbul Ticaret Odası 2019 yılını ‘Ekonomimize Global Nefes: İhracat Yılı” ilan etti.

İTO Başkanı Şekib Avdagiç’in iş gündemi…
Robot Zirvesi

İTO Başkanı Şekib Avdagiç, İTO’nun 2019 yılı hedefleri hakkında açıklama yaptı. Açıklamaya göre Avdagiç, Türk girişimcisini 2019’da 38 yurtdışı fuara taşıyacaklarını kaydetti. “İngiltere, Almanya, Çin, Fransa, Kanada Rusya BAE de dahil birçok ülkedeki fuarlarda girişimcilerimizin yanında olacağız.” diyen Avdagiç, özellikle iki yıl boyunca ardı ardına ihracat yapmamış imalatçı ihracatçıların ellerinden daha sıkı tutacaklarının altını çizdi.

“Katma değerli üretimden gelen zenginlikle cari fazla anlam kazanır ancak.” diyen Avdagiç, yalnızca bu şekilde Türkiye Ekonomisi’nin dolar kurunun oranlarında ölçümlenemez olacağını dile getirdi.

ROTAMIZ İHRACAT

Açıklamasının devamında rotalarının ihracat olduğunu belirten Avdagiç, İTO olarak 428 bin girişimci üyelerinden aldıkları güç ile 2019 yılını ‘Ekonomimize Global Nefes: İhracat Yılı’ ilan ettiklerini açıkladı.

CARİ FAZLADAN VAZGEÇMEK YOK

Reel sektörün cari fazladan vazgeçmeden ekonomiyi büyütmek için var gücüyle çalışacaklarını vurgulayan Avdagiç, yeni yılda Türkiye’yi üretimdeki gücüyle ön plana çıkartmak için çalışmalar yürüttüklerini belirtti. “Cari fazlanın kaynağı, yalnızca katma değerli üretimden gelmiş zenginlik ile anlamlı olacaktır.” ifadelerini kullanan Avdagiç, ancak bu şekilde “Türkiye Ekonomisi dolar kuruna bağlı olarak ölçülemeyecektir.” dedi.

HEDEF 8 ÜLKE 38 FUAR

İki sene ardı ardına ihracat yapmamış imalatçı ihracatçılar başta olmak üzere tüm girişimci üyelerine 2019 yılında da destek vereceklerini belirten Avdagiç, gelecek Aralık ayına kadar 900 firmalarının 38 fuara katılmalarını sağlayacaklarını söyledi. Firmaların fuarlara toplamda 17 bin metrekarelik alanla katılacaklarını dile getiren Avdagiç, bu sayede B2B görüşmelerin satış konusunda Türk girişimcisinin önünü açacağını ve sektörlerdeki tüm gelişmeleri yakından takip edebileceklerini vurguladı.

Güncelleme Tarihi: 18 Ocak 2019, 10:44
YORUM EKLE

Proses Zirvesi

Endüstri 40 Zirvesi

Dergiler

ST Endüstri Radyo Canlı Yayını